Złote pływaczki Uniwerku

Zawodniczki Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyły klasyfikację drużynową Akademickich Mistrzostwa Polski w pływaniu, które w weekend odbyły się w Lublinie. Dodatkowo w klasyfikacji medalowej nasi pływacy i pływaczki zajęli drugie miejsce z dorobkiem 10 krążków: czterech złotych, czterech srebrnych i dwóch brązowych.

Przez dwa dni na pływalni Aqua-Lublin wystartowało 960 zawodników z 84 uczelni, którzy ścigali się na w kilku konkurencjach m.in na 50, 100 m i 200 m stylem dowolnym, 50 i 100 m stylem klasycznym, motylkowym, grzbietowym oraz w sztafetach. Droga do finałów A i B prowadziła przez gęste sito eliminacji.

Udany występ ma za sobą Barbara Mazurkiewicz, która zwyciężyła na 100 m stylem klasycznym z czasem 1:06.12, a dzień później była najlepsza na dystansie 50 m stylem klasycznym (30.44). Przypomnijmy, że studentka Uniwersytetu Warszawskiego jeszcze nie tak dawno była rekordzistką Polski na długim basenie na 50 metrów (31.06).

– Jestem bardzo zadowolona z osiągniętych czasów, ale do AMP-ów przystępowałam głównie w formie treningu i reprezentowania uczelni. Na początku byłam bardzo zmęczona po sztafecie, miałam bardzo mało czasu na regenerację pomiędzy nią a finałem, ale było w porządku. Treningowo był to fajny wyścig i udało się go wygrać – mówiła dla portalu pasjaazs.pl Mazurkiewicz, seniorska mistrzyni kraju w swojej ulubionej specjalności.

Złoto dla Uniwerku zdobyła też Zofia Woźniak, która była najlepsza na 100 m stylem dowolnym z czasem 57.02. Zawodniczka otrzymała też specjalną nagrodę im. Tadeusza Semadeniego – zawodnika AZS Warszawa i studentka Uniwersytetu Warszawskiego, który 100 lat temu ustanowił pierwszy rekord Polski na tym dystansie. Na podium wśród mężczyzn stawali: Maciej Guliński, który był drugi na 200 m stylem dowolnym i trzeci na 100 metrów stylem motylkowym (53.35) oraz Wojciech Kazimierski, który zdobył brąz na 100 m zmiennym (56.71).

Silnym punktem Uniwersytetu Warszawskiego były sztafety. Sztafeta mieszana 4 x 50 metrów stylem dowolnym w składzie: Guliński, Kaźmierczak, Mazurkiewicz i Woźniak zdobyła złoto z czasem 1:37.41 i wyprzedzając AWF Katowice (1:38.59) oraz AWF Warszawa (1:38.59). Sztafety 4×50 m stylem dowolnym mężczyzn i kobiet oraz 4×50 m kobiet zmiennym zdobyły srebrne medale.