Historia

Historia AZS UW rozpoczęła się w lipcu 1916 roku, kiedy na Uniwersytecie Warszawskim utworzono samodzielny związek Sportowy posiadający sekcje: lekkoatletyczną, piłkarską, gimnastyczną łyżwiarską i fotograficzną.

Początkowo należało do nich kilkudziesięciu studentów. Pierwszym prezesem tej organizacji był student prawa Stefan Grodzki. Działacze pierwszego sportowego związku pragnęli wspólnie z innymi uczelniami doprowadzić do założenia ogólnowarszawskiego AZS, lecz w okupowanej Warszawie  nie było na to zgody ze strony władz niemieckich. Dopiero po uzyskaniu niepodległości, organizacje sportowe stołecznych uczelni zjednoczyły się pod wspólną nazwą AZS Warszawa.

W przedwojennej Polsce trzon azetesowskich sportowców stanowili studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Do najbardziej znanych należała dyskobolka Halina Konopacka (studentka polonistyki), skoczek wzwyż Julian Gruner (widział lekarski) i hokeista Włodzimierz Krygier (student prawa). Studenci w ramach AZS organizowali zawody pomiędzy uczelniami, bardzo przyczyniając się popularyzacji sportu. Przez cały okres międzywojenny AZS Warszawa należał do najsilniejszych klubów w Polsce.

Po II Wojnie Światowej komunistyczne władze starały się uzależnić AZS, zmieniając na kilka lat nawet nazwę na Akademickie Zrzeszenie Sportowe.

W latach 50-tych i 60-tych sport akademicki stawał się w środowisku akademickim ponownie bardzo popularny, a AZS organizacją masową. Powstała zatem konieczność osobnego funkcjonowania AZS na Uniwersytecie Warszawskim. Od początku lat 70-tych AZS UW zrzeszał ponad 1000 osób , mogących uprawiać sport w kilkunastu sekcjach.

Po 1989 roku, gdy do klubu AZS UW należało ponad 1500 studenckich sportowców, główną bolączką był brak obiektów sportowych. Aby lepiej to wszystkim uzmysłowić, członkowie i działacze organizowali wówczas zawody w samym centrum kampusu uniwersyteckiego – przez 18 lat z rzędu organizowano Milę Uniwersytecką – bieg dookoła uczelni. Dramatyczne apele o budowę bazy sportowej godnej największej uczelni w kraju, znalazły zrozumienie i na progu nowego tysiąclecia wszystko zaczęło się zmieniać. Uniwersytet Warszawski zbudował nowe sale gimnastyczne i pływalnie (więcej o obiektach sportowych znajdziesz tutaj).

Już od początku istnienia (1961 rok) Uniwersytet Warszawski przoduje w rozgrywkach Mistrzostw Polski Szkół Wyższych, a od 2008 roku pod nazwą Akademickie Mistrzostwa Polski (AMP) – najważniejszej imprezie sportowej dla sekcji akademickich AZS UW.