Wywalczone dwa medale w karate 

To nie było wiele hałasu o nic, tylko mieszanka ciosów, krzyków i uników. Wszystko podczas Akademickich Mistrzostw Polski w karate, które po raz pierwszy odbyły się w Warszawie. Gospodarzem turnieju był AZS Uniwersytet Warszawski. 

Przez dwa dni na dwóch tatami rozłożonych w hali przy ul. Szturmowej rywalizowano w olimpijskiej odmianie karate. Jeśli ktoś myślał, że rywale będą tylko markowali swoje ciosy, wydając przy okazji głośne okrzyki, czyli kiai, to mogli się zdziwić. Nie brakowało efektownych technik ręcznych i nożnych, a wszystko to oceniane było przez sędziów. Poziom rywalizacji był zróżnicowany, bo w stawce nie brakowało doświadczonych zawodników i zawodniczek, ale też takich, którzy dopiero próbowali swoich sił w tej odmianie karate. 

Ostatecznie udział w zawodach wzięło blisko 100 uczestników z 34 uczelni. W sobotę do późnych godzin wieczornych rywalizowano w konkurencjach kata drużynowym i indywidualnym, a także kumite drużynowym. Kolejnego dnia walczono o medale w kumite indywidualnym w 10 kategoriach wagowych.

Karateczki Uniwersytetu Warszawskiego wywalczyły brązowy medal w kumite drużynowym występując w składzie (Maria Kerner, Maria Strenc). W pierwszym meczu pokonały Politechnikę Białostocką, a walce o finał przegrywając z Politechniką Łódzką – późniejszymi triumfatorkami tej konkurencji. W repasażu zwyciężyły z Uniwersytetem Łódzkim i mogły cieszyć się z medalu. 

Brąz indywidualnie zdobyła też Maria Kerner w wadze do 50 kg. W pierwszej walce pokonała ona Dominikę Zawisze z Politechniki Gdańskiej, a następnie uległa obrończyni tytułu w tej kategorii Julii Sobieckiej z Uniwersytetu Gdańskiego. Tym samym studentka Uniwersytetu Warszawskiego poprawiła o jedno miejsce swoją pozycję w porównaniu z ubiegłym rokiem. 

W wadze do 55 kg Maria Stranc zajęła 5. miejsce przegrywając w pierwszej walce z Katarzyną Janikowską z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach). 

W klasyfikacji generalnej uczelni Uniwersytet Warszawski zajął 12 miejsce.  

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

Komunikat końcowy: https://www.ampy.pl/files/docs2122/wyniki/2122_karate_wkf_wyniki.pdf

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Selerski  

(9.05.2022)