Szóstka trafia na finały

Sprawa awansu do finału Akademickich Mistrzostw Polski toczyła się niemal do ostatniego momentu. Podczas turnieju półfinałowego strefy B w Warszawie o sześć premiowanych lokat walczyło 11 uczelni. W ciągu trzech dni rozegrano łącznie 30 spotkań.

Od piątku do niedzieli w halach przy ul. Banacha i ul. Szturmowej ubiegano się o miejsca w ogólnopolskim finale Akademickich Mistrzostw Polski. Frekwencja i poziom dopisały. Jeszcze dwa lata temu w czasie pandemii i zdalnego nauczania wystarczyło wziąć udział w strefowym półfinale, żeby móc liczyć na awans. Teraz poprzeczka była zawieszona o wiele wyżej. Wśród drużyn biorących udział w rozgrywkach nie zabrakło ekip mających w szeregach szczypiornistów występujących na parkietach I i II ligi.

Do meczu o pierwsze miejsce bez większego problemu awansowali zawodnicy Uniwersytetu Warszawskiego, którzy byli gospodarzami zmagań. W pierwszym swoim meczu pokonali oni WAT 29:24, a pierwszego gola w całym turnieju zdobył Jakub Mucha. W kolejnych meczach pokonali SGGW (33:17), UWM Olsztyn (27:20), UŁ (26:11). W niedziele uniwerek przegrał niespodziewanie z Politechniką Łódzką (18:15), czym pozbawił szans na awans WAT.

– To miło zdobyć pierwszego gola w turnieju, ale najważniejsze jest żeby wygrać grupę i nie martwić się w dalszej fazie. W meczu z WAT druga połowa nieco nas zaskoczyła, bo możliwe że zawiodło przygotowanie fizyczne. Część naszych zawodników jest już po sezonie. Naszym celem jest awans do finałów Akademickich Mistrzostw Polski, a tam będziemy celować w jak najwyższe lokaty – powiedział Jakub Mucha.

Przez turniej z impetem przeszła również drużyna Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Już w pierwszym meczu rozgromili UMed Łódź aż 38:9. Później nie zwolnili tempa pokonując SGH (35:18), AWF Warszawa (23:19) oraz ulegli Politechnice Warszawskiej 30:27.

W niedzielnym starciu dwóch najlepszych ekip Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej pokonał Uniwersytet Warszawski 24:18 (12:10). Natomiast w meczu o trzecie miejsce Szkoła Główna Handlowa pokonała Politechnikę Łódzką 24:20. Awans uzyskały także Politechnika Warszawska i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która zajęła 6. miejsce.

Najlepszym strzelcem turnieju został Mateusz Kabata z Wojskowej Akademii Technicznej.. Natomiast MVP zawodów został wybrany Kacper Wawszczak z Uniwersytetu Warszawskiego, a najlepszym bramkarzem Wojciech Borucki z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.  

Finał Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej odbędzie się w dniach 09-12 czerwca w Chorzowie.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Selerski

Klasyfikacja: 

1 Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 
2 Uniwersytet Warszawski 
3 Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 
4 Politechnika Łódzka 
5 Politechnika Warszawska 
6 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 
7 Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie 
8 Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie 
9 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie 
10 Uniwersytet Medyczny w Łodzi 
11 Uniwersytet Łódzki

Wyniki: azs.uw.edu.pl/amp/recznam_2022