Nikt nie weźmie nóg za pas. Czas na Akademickie Mistrzostwa Polski w karate  

Będzie kata i kumite, czyli w skrócie znakomite widowisko. W dniach 7 i 8 maja w hali Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Szturmowej 1/3 rozegrane zostaną Akademickie Mistrzostwa Polski w karate.  

Ostatnie cztery lata turniej organizowany był przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jednak teraz pałeczkę przejmuje Uniwersytet Warszawski. Po raz pierwszy w historii najlepsi karatecy i karateczki z indeksem przyjadą do stolicy żeby rywalizować w kata oraz kumite. Do rozdania jest wiele kompletów medali z czego aż 10 w kategoriach wagowych w kumite indywidualnym kobiet i mężczyzn. Walki toczyć będą się też o podium w kumite drużynowym, oraz kata indywidualnym i drużynowym.  

Chęć udziału w Akademickich Mistrzostwach Polski wyraziło ponad 110 osób z 34 uczelni. Nie zabraknie przedstawiciel gospodarzy, którzy w zeszłym roku w klasyfikacji generalnej zajęli szóste miejsce. Złoty medal w „generalce” z pewnością będą chcieli obronić reprezentanci Politechniki Łódzkiej. Wszystko odbywać będzie się na dwóch tatami i jednej dodatkowej przeznaczonej do rozgrzewki.       

–  Chcieliśmy podjąć się organizacji Akademickich Mistrzostw Polski w karate z kilku powodów. Posiadamy sekcję dziecięcą i chcemy dalej popularyzować tę dyscyplinę sportu. Może będzie to będzie też jakiś początek żeby rozwijać sekcję uczelnianą wśród naszych studentów. Dodatkowo dla samych uczestników zmiana gospodarza turnieju powinna być miłą odmianą – powiedział Olaf Weker, wiceprezes zarządu AZS UW i organizator zawodów.        

Karate popularne jest w popkulturze dzięki filmom i serialom, a w zeszłym roku zadebiutowało w programie igrzysk olimpijskich. W wolnym tłumaczeniu nazwa tej japońskiej sztuki walki oznacza pustą rękę, ale pewne jest że z Warszawy ktoś wyjedzie z dłońmi pełnymi trofeów.    

– Motywacje do rozpoczęcia przygody z karate są różne i zmieniają się przez lata treningu. Może to być zabawa dla dzieci, poprawa ogólnej sprawności fizycznej czy samoobrona. Po pewnym czasie widać, że dowolna z tych ścieżek sprowadza się do własnego rozwoju. Zanim już zaczniemy rywalizację musimy się sporo nauczyć i nie jest tak, że po miesiącu czy dwóch treningu karate jesteśmy gotowi do startu w zawodach. Podczas turnieju konkurencje wymagają od nas skupienia na najwyższym poziomie. Zapanowanie nad własnymi emocjami jest niezbędne nie tylko w kata ale również kumite – opowiada Jan Bielawski, student Uniwersytetu Warszawskiego, który przed rokiem zajął 3. miejsce w kumite mężczyzn.  

Akademickie Mistrzostw Polski w karate rozpoczną się w sobotę 7 maja o godzinie 15. Pierwszego dnia odbędzie się kata, czyli swoista walka z cieniem oraz kumite drużynowe. W niedzielę komenda do rozpoczęcia walki padnie o godzinie 9:30. Wcześniej nastąpi ważenie uczestników. 

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Partnerami wydarzenia są Uniwersytet Warszawski i m. st Warszawa. Zawody wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.     

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Alicja Andruszko

Tagged , .