Walka o siódme miejsce była jak finał

Uczelnie z Gdańska zdominowały półfinał A Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej kobiet rozgrywany w Warszawie. O siódme i ostatnie premiowane awansem miejsce walczyły Uniwersytet Warszawski oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Od soboty do poniedziałku w halach przy ul. Szturmowej i Banacha o awans do ogólnopolskiego finału ubiegały się 12 uczelnie. Łącznie rozegrano 28 spotkania, a poziom rywalizacji w fazie grupowej był zróżnicowany. Świadczą o tym takie wyniki jak wygrana warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego (41:8) czy Uniwersytetu Gdańskiego z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi (34:7).

W ćwierćfinale większego problemu z awansem nie miał wspomniany Uniwersytet Gdański, ale też AWF Warszawa i Politechnika Łódzka. W najbardziej zaciętym meczu tej fazy o pewne AWFiS Gdańsk pokonał Akademie Nauk Stosowanych w Elblągu 25:24 i zapewnił sobie bilet do finałów.

Choć półfinalistki wykonały już plan minimum, to gry w ramach 1/2 turnieju nie były tylko meczami o prestiż. Żadna z drużyn nie miała zamiaru odpuszczać. Po wyrównanym starciu Politechnika Łódzka uległa AWFiS Gdańsk 17:18, a AWF Warszawa przegrał z Uniwersytetem Gdańskim 20:22.

Nie mniej emocji było w walce o ostatnie wolne miejsce dające przepustkę do finału. Szczypiornistki Uniwersytetu Warszawskiego po przegranym ćwierćfinale z AWF Warszawa grały o meczu o miejsca 5-8. Tu uległy Politechnice Gdańskiej (18:21) i musiały w poniedziałek rano grać o siódmą lokatę z SGGW. Faworytkami były gospodynie turnieju grające na co dzień w I lidze, ale sport lubi sprawiać niespodzianki. Ostatecznie jednak sensacji nie było i UW wygrało 24:14.

W meczu o pierwsze miejsce Uniwersytet Gdański pokonał AWFiS Gdańsk 22:18, a w meczu o trzecie miejsce AWF Warszawa pokonał Politechnikę Łódzką 22:12. Zawodniczką turnieju została wybrana Daria Przywara z AWFiS Gdańsk.

Finały Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej kobiet odbędą się w dniach 9-12 czerwca w Chorzowie.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Selerski

Wyniki UW:

Faza grupowa:

Uniwersytet Warszawski – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – 25:21
Politechnika Łódzka – Uniwersytet Warszawski 23:15

1/4 turnieju
Akademia Wychowania Fizycznego – Uniwersytet Warszawski 30:7

Mecze o miejsca
Uniwersytet Warszawski – Politechnika Gdańska 18:21
Uniwersytet Warszawski – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego 24:14