Szermierze mierzyć będą się w Warszawie

Nie na ubitej ziemi, ale na ośmiu planszach toczyć będą się pojedynki podczas Akademickich Mistrzostw Polski w szermierce. Po Poznaniu i Krakowie turniej pierwszy raz zagości w Warszawie. Kto tym razem okaże się mistrzem fechtunku?

W ciągu miesiąca hala Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego kolejny raz zmieni swoje oblicze. Nie tak dawno obiekt przy ul. Szturmowej był areną walk w ramach Akademickich Mistrzostw Polski w karate, a teraz o medale pojedynkować będą się tam zawodnicy i zawodniczki w charakterystycznych maskach oraz z długimi klingami.

Zawody odbędą się 5 czerwca, a udział w nich weźmie 146 osób reprezentujących 42 uczelnie. Do rozdania są medale we florecie, szabli i szpadzie. Tytułu zwycięzców w klasyfikacji generalnej bronić będą przedstawiciele Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Chociaż szermierka znajduje się w programie nowożytnych igrzysk olimpijskich olimpijskich od samego początku, to na AMP-y trafiła dopiero w sezonie 2017/2018. Większość edycji odbyła się w stolicy Wielkopolski, ale w tym roku rolę organizatora przejął Uniwersytet Warszawski.

– Bardzo nam zależało na organizacji tego wydarzenia. Lubimy tworzyć nowe projekty jak w przypadku karate, ale w tym wypadku  mieliśmy bardziej osobiste motywacje. Były prorektor Uniwersytetu Warszawskiego – prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski jest przewodniczącym Rady Sportu UW i od zeszłego roku prezesem Polskiego Związku Szermierczego. Jego marzeniem było zorganizowanie imprezy tej rangi u nas i udało się. Być może będzie to też pretekst, żeby zacząć budować sekcję wyczynową – mówił Olaf Weker, wiceprezes zarządu AZS UW.

Zawodnicy i zawodniczki AZS w szermierce stanowią krajową czołówkę. Na poziomie sportu powszechnego wśród studentów dyscyplina ta też staje się też coraz bardziej popularna.

– Z roku na rok uczelni biorącym udział w AMP-ach przybywa. To jest dopiero czwarty rok kiedy szermierka zaliczana do klasyfikacji punktowej, więc wszystko dopiero rusza. Prowadzę zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim i zainteresowanie jest na tyle duże, że mam pełne grupy. Na pewno prężnie działa to też w Poznaniu czy Gdańsku. Jako szermierka dopiero wchodzimy w ten obszar sportu dla studentów – ocenia Łukasz Mandes, trener główny ds. szkolenia młodzieży w Polskim Związku Szermierczym.

Akademickie Mistrzostwa Polski w szermierce rozpoczną się w niedzielę 5 czerwca o godzinie 9. Na początek odbędą się walki w szpadzie, o 12 początek floretu, a o 15 w szabli. Dekoracja planowana jest na godzinę 18. Wszystko w hali przy ul. Szturmowej 1/3.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytet Warszawski. Partnerem imprezy jest Uniwersytet Warszawski i Polski Związek Szermierczy.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: AMP w szermierce / archiwum