Studenci z Warszawy ponownie najlepsi

Piękną serią pochwalić może się reprezentacja środowiska AZS Warszawa, która po raz szósty wygrała Ogólnopolski Finał Igrzyska Studentów Pierwszego Roku. Ich seria trwa od 2018 roku. Duży wkład w to mieli pływacy i biegacze Uniwersytetu Warszawskiego.

Od 1 do 3 grudnia w Lublinie rywalizowali najlepsi pierwszoroczniacy z ośmiu środowisk. Do Lublina nie mógł pojechać każdy, tylko najpierw trzeba było przejść przez eliminacje rozgrywane w ramach Varsoviady, Silesiady czy Cracoviady. Ostatecznie w zawodach wzięło udział blisko 700 uczestników.

Tym razem w programie zawodów zabrakło niestety ergometru wioślarskiego, co jednak nie pokrzyżowało szyków studentom stołecznych uczelni. Cała rywalizacja odbywała się w tenisie stołowym, biegach przełajowych, pływaniu, futsalu, koszykówce i piłce siatkowej. Na długo uczestnicy z pewnością zapamiętają rozgrywane biegi rozgrywane w trudnych, śnieżnych warunkach. Organizatorzy spisali się tu jednak na medal dostarczając uczestnikom ciepłą herbatę i koce.

We wspomnianych przełajach na trzecim miejscu stanął student Uniwersytetu Warszawskiego Konrad Astrachancew. Natomiast w biegu pań Magdalena Missala z UW była ósma, a jej koleżanka z uczelni Maja Dimitrow była 12.

Dużo cieplej było przy tenisowym stole, a tu sporo powodów do radości miała Aleksandra Jarkowska z Uniwersytetu Warszawskiego, która zajęła drugie miejsce. Wśród panów Patryk Bożek, również z Uniwersytet Warszawski także był drugi. Ich kolega z uczelni Maksymilian Nawarski zajął trzecie miejsce.

Pływacy z Warszawy nie mieli sobie równych wyciągając z wody aż 14 medali, a większość z nich zdobyli studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Aleksandra Polańska była najlepsza na 50 m stylem dowolnym kobiet i 50 m stylem motylkowym. Na 50 m stylem grzbietowym wygrała Nadia Walentynowicz, także z Uniwersytetu Warszawskiego. A Julia Kulik zdobyła drugie miejsce na 50 m stylem dowolnym i była trzecia na 50 metrów stylem grzbietowym. Dodatkowo sztafeta żeńska AZS Warszawa na 4×50 m stylem dowolnym wygrała z czasem 1:47,44.

Wśród panów student Uniwerku Jan Lis na 50 m stylem klasycznym zajął drugie miejsce, brąz na 50 metrów grzbietem zdobył też Szymon Ellgoth. Na 50 m stylem motylkowym Maciej Leszczyński (UW Warszawa) był drugi. Również sztafeta męska 4×50 m stylem dowolnym AZS Warszawa była najlepsza, uzyskując czas 1:33.92.

Ostatecznie reprezentacja AZS Warszawa z dużą przewagą zwyciężyła XIV Ogólnopolski Finał Igrzysk Studentów Pierwszego Roku w Lublinie mając na koncie 80 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się AZS Poznań (61 punktów), a trzeci był AZS Kraków z takim samym dorobkiem.

Tekst: Robert Zakrzewski