Pływacy Uniwersytetu Warszawskiego podczas Varsoviady

Deszcz medali pływaków podczas 60. Varsoviady

Na igrzyskach olimpijskich pływanie dostarcza najwięcej medali. Nie inaczej było w przypadku Varsoviady, czyli Igrzysk Studentów Pierwszego Roku. Chociaż w historii była to już 60. edycja zawodów, to dla startujących pozostanie pierwszą i jedyną.

Jeszcze chwilę temu uczyli się jak odnaleźć w murach swojej uczelni, a teraz dumnie reprezentowali jej barwy. W sobotę 11 listopada na terenie Akademii Wychowania Fizycznego rozegrano finał 60. Varsoviady. W wyjątkowej rywalizacja mogą wziąć udział tylko studenci pierwszego roku, po raz pierwsi przyjęci na studia. Chęć udziału w rywalizacji wyraziło blisko 700 osób z niemal 15 stołecznych uczelni.

Impreza odbywała się w ośmiu dyscyplinach. Pierwszą z nich były biegi przełajowe, które rozstrzygnięto już przed tygodniem w Powsinie. Teraz przyszedł czas, żeby poznać pozostałych zwycięzców i zwyciężczynie. Na uczestników czekał: ergometr wioślarski, pływanie, tenis stołowy, futsal, piłka siatkowa oraz koszykówka. Wydarzeniu towarzyszyły też pierwsze rzuty Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza w pływaniu i ergometrze wioślarskim.

Zdaniem obserwatorów tak wysokiego poziomu pływackich zmagań nie było podczas Varsoviady od dawna. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bo na pływalni AWF stawili się utalentowani pływacy jak Ksawery Masiuk – brązowy medalista mistrzostw świata na 50 metrów stylem grzbietowym z 2022 roku. Udział wzięła też walczyła też Aleksandra Polańska, która już niemal witała się z igrzyskami w Tokio. A to tylko część ekipy Uniwersytetu Warszawskiego.

Z wody reprezentanci Uniwerku wyjęli aż 15 medali. Tylko w jednej z konkurencji nie udało im się stanąć na podium. W pozostałych rozgrywanych dystansach zajmowali po dwa miejsca na podium, lub więcej. Najlepiej poszło studentkom UW na 50 metrów stylem dowolnym, gdzie zajęły pierwsze trzy miejsca.

Wspomniany Ksawery Masiuk nie miał sobie równych wygrywając 60. Varsoviadę na 50 m stylem dowolnym (22.74) i na 50 m stylem grzbietowym (25.09). Natomiast Aleksandra Polańska, była najlepsza na 50 metrów stylem dowolnym (25.59) i 50 m stylem motylkowym (28.72), Julia Kulik na 50 m stylem grzbietowym (30.69), Oliwier Misztal na 50 metrów stylem klasycznym (29.46), a Maciej Leszczyński na 50 metrów stylem motylkowym (25.51).

– Startuje tu treningowo, ale zależy mi na tym, żeby uzyskać jak najlepsze czasy. Jeżeli chodzi o sam klimat zawodów to bardzo mi się on podoba. To jest taki powrót do korzeni i przypomina zawody szkolne, gdy nie było jeszcze takiej presji. Liczyła się zabawa i znajomi. Można tu szybko pływać z uwagi właśnie na taką koleżeńską atmosferę. Niestety nie będę mógł pojechać na ogólnopolskie finały, bo jestem wtedy na obozie kadrowym na Teneryfie –  mówił Ksawery Masiuk, student Uniwersytetu Warszawskiego.

Z wygranych cieszyć mogli się też tenisiści stołowi Uniwersytetu Warszawskiego – Patryk Bożek i Aleksandra Jarkowska. Niestety tytułu sprzed roku nie zdołały obronić studentki  Uniwersytetu Warszawskiego zajmując w turnieju koszykówki 3×3 drugie miejsce. Na podium, ale bez awansu do finału, znaleźli się też futsaliści którzy zajęli trzecią pozycję.

Przypomnijmy, że 60. Varsoviada wystartowała przed tygodniem w Powsinie biegami przełajowymi. Złoty medal w kategorii studentów pierwszego roku wywalczył tam Konrad Astrachancew, a druga wśród pań była Magdalena Missala.

Tradycyjnym punktem wydarzenia było też złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Akademickie święto sportowe od 1989 roku jest nierozerwalnie związane z patronem AWF. Przedstawiciele uczelni, dzielnicy, kombatanci i działacze sportowi zatrzymali się na dłuższą chwilę, by uczcić 105. rocznicę odzyskania niepodległości.

Nikt też nie wyobraża sobie Varsoviady bez trójboju rektorskiego. Tym razem zaproszenie przyjęło sześciu przedstawicieli największych stołecznych uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Wychowania Fizycznego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Politechniki Warszawskiej, Uczelni Techniczno-Handlowej oraz Akademii Leona Koźmińskiego. Przedstawiciele władz rywalizowali w trzech konkurencjach: rzucie do kosza, strzale na bramkę i strzelaniu z broni laserowej. Była w tym dobra zabawa, ale też nutka rywalizacji.

60. Varsoviada przeszła do historii. Najlepsi studenci i studentki we wszystkich konkurencjach, z wyjątkiem ergometru wioślarskiego, wywalczyli awans do ogólnopolskiego finału Igrzysk Studentów Pierwszego Roku, który odbędzie się w Lublinie na początku grudnia.

Organizatorem wydarzenia był AZS Warszawa. Projekt współfinansowany ze środków m.st Warszawa i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerem jest Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Uniwersytet Warszawski i Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie.

60. Varsoviada – wyniki

1. Maciej Leszczyński
2. Oliwier Misztal

Tenis stołowy