Skoncentrowani na awansie 

Dla jednych to szansa, dla innych formalność, a dla wszystkich okazja żeby godnie reprezentować swoją uczelnię. W Warszawie rusza półfinał B Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu mężczyzn. Przed rokiem stołeczne drużyny nie były zbyt gościnne i wywalczyły wszystkie cztery bilety. Jak będzie tym razem?

O awans do ogólnopolskiego finału ubiegać będzie się 13 zespołów uczelnianych, z których niemal połowę stanowią przedstawiciele szkół wyższych z Warszawy, a jest ich aż 7. Nie brakuje też drużyn akademickich z Łodzi, Białegostoku i Olsztyna, które chcą pojechać na decydujący turniej. Oczywiście chciałoby się, żeby z innych środowisk brało udział więcej ekip futsalowych, bo teraz w jednej grupie zmierzą się trzy stołeczne zespoły.

Spotkania rozgrywane będą w trzech halach. Cały turniej opierać będzie się o obiekty Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Banacha 2a. Dodatkowo piątkowe mecze grupowe rozgrywane będą w hali sportowej SGGW przy ul. Ciszewskiego 10 i ewentualnie dwa niedzielne spotkania odbędą się w hali Wydziału Zarządzania UW przy ul. Szturmowej 1/3. Łącznie rozegrane będą 31 gry. Spodziewać można się wielu goli i ciekawych akcji.

Z półfinału drużyny mogą uzyskać tylko cztery miejsca do kolejnej fazy Akademickich Mistrzostw Polski. Przed rokiem stołeczne zespoły nie były zbyt gościnne, bo wywalczyły wszystkie przeznaczone przepustki. Był to gospodarz zawodów – Uniwersytet Warszawski oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie i Politechnika Warszawska. Czy któraś z drużyn spoza Warszawy w tym roku zdoła się przebić dalej?

Faworytem turnieju jest Uniwersytet Warszawski, który w zeszłym sezonie zdobył brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski pokonując w meczu o trzecie miejsce WSG Bydgoszcz 6:1. Z pewnością łatwo może nie będzie, co już pokazał finał ligi środowiskowej przegrany z AWF w rzutach karnych.

– Moim zdaniem mamy skład na tym samym poziomie co przed rokiem i chcemy powalczyć o najwyższe cele, czyli sięgnąć po Akademickiego Mistrza Polski. Na razie koncentrujemy się na tym, żeby awansować do finałów w Gdańsku. AMP-y to coś na co bardzo czekają studenci. Wszyscy chcą tu pokazać się z jak najlepszej strony i osiągnąć najwyższe miejsce dla swojej uczelni. Wiadomo, że poziom na AMP-ach jest niższy od ligowego. Mówię tu o tempie gry, które jest w Ekstraklasie. Natomiast tutaj zawsze się gra ciężko ponieważ dużo chłopców przychodzi z piłki trawiastej i są dobrze przygotowani fizycznie. Dlatego zawsze te mecze trzeba wybiegać i zagrać na 100% swoich możliwości, żeby wygrać – mówi Denis Lifanov, zawodnik drużyny AZS UW Darkomp Wilanów i student Uniwersytetu Warszawskiego.

Półfinał B Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu mężczyzn odbędzie się w dniach 3-5 lutego. Pierwsze spotkania UW – WUM i AEH – SGGW już w piątek o godzinie 11. Mecz o pierwsze miejsce rozegrany będzie w niedzielę o godzinie 16 przy ul. Banacha 2a. Wstęp dla kibiców wolny.

Finał Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu mężczyzn odbędzie się w dniach 23-26.02 w Gdańsku.

Organizatorem turnieju jest AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Warszawski. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PZU.

Strona zawodów: http://azs.uw.edu.pl/akademickie-mistrzostwa-polski-w-futsalu-mezczyzn-2022-2023-polfinal-b/

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Selerski