Piłkarki Uniwerku na piątkę 

W zakończonym sezonie konkurencje drużynowe nie były najmocniejszym ogniwem Uniwersytetu Warszawskiego w walce o medale Akademickich Mistrzostw Polski. Nie można tego jednak powiedzieć o piłkarkach nożnych Uniwerku, które zajęły bardzo dobre piąte miejsce.   

Od 5 do 8 czerwca w Poznaniu, po raz drugi z rzędu, rozgrywane były Akademickie Mistrzostwa Polski kobiet w piłce nożnej. W stawce 27 drużyn dopiero drugi raz z rzędu pojawiła się drużyna Uniwersytetu Warszawskiego, która na co dzień występuje na boiskach II ligi. Faworytkami turnieju były oczywiście gospodynie, ale przede wszystkim piłkarki Uniwersytet Jagiellońskiego grające w żeńskiej ekstralidze.

Przed rokiem zawodniczki warszawskiego Uniwerku zajęły w Poznaniu 13. pozycję, więc teraz miejsce w pierwszej szóstce turnieju uznać można za duży sukces. W grupie pokonały Politechnikę Śląską w Gliwicach (9:1) i zremisowały z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Szczecińskim (1:1). Natomiast w 1/8 fazy pucharowej pokonały AGH Kraków 1:0. W ćwierćfinale trafiły na wspomniane faworytki turnieju i obrończynie złotego medalu AMP – UJ Kraków przegrywając 0:3.

– W naszym debiutanckim, zeszłorocznym turnieju mimo dwóch zwycięstw pierwszego dnia ostatecznie nie wyszłyśmy z grupy. Tym razem zakończyliśmy na 5. miejscu i to kolosalny postęp względem poprzedniego sezonu. Zawsze gramy o pełną pulę! Zobaczymy co będzie za rok – mówi Maria Wąsowska, trenerka zawodniczek AZS Uniwersytetu Warszawskiego.

W meczach o miejsca V-VIII najpierw pokonały Politechnikę Rzeszowską 3:1, a starciu decydującym o zajęciu 5. pozycji zremisowały 1:1 z Uniwersytetem  Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Dla UW trafiła Kornelia Bińczyk, a dla olsztynianek Karolina Szymańska. O wszystkim zadecydowały rzuty karne wygrane 2:1 przez warszawianki.

– Mogłyśmy rozstrzygnąć mecz wcześniej, zabrakło odrobinę chłodnej głowy i stąd rozstrzygnięcie w rzutach karnych. Lubimy dreszczyk emocji. W serii rzutów karnych zespół spisał się bardzo dobrze, duże znaczenie miała tu bardzo dobra dyspozycji naszej bramkarki Zuzanny Zienkiewicz. Cały zespół rozegrał świetny turnie j- relacjonuje trenerka Uniwerku.    

Dodajmy, że mecze piłki nożnej kobiet podczas Akademickich Mistrzostw Polski rozgrywane są w formule sześć zawodniczek w polu plus bramkarka. Spotkania trwają 2×25 lub 2x 20 minut w zależności od liczby zgłoszonych drużyn. 

Ostatecznie w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski Uniwersytet Warszawski zajął drugie miejsce, tak jak przed rokiem. Do Politechniki Gdańskiej, która wygrała po raz 4 z rzędu strata wynosiła blisko 72 punkty.   

Tekst: RZ
Foto: organziator