Uniwersytet Warszawski na plaży miażdży  

Choć centrum Warszawy nie kojarzy się z miejscem do plażowania, to jednak właśnie tu rozegrano finał Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. Po raz kolejny turniej zdominowały pary Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężając też klasyfikację generalną kobiet i mężczyzn. 

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że przez trzy dni Warszawa stała się stolicą sportu akademickiego. Dla studentów i studentek miasto z syrenką w herbie było areną ostatniej w tym sezonie walki o medale. Na piaszczystych obiektach Monta Beach Volley Club rywalizowali siatkarze i siatkarki. Natomiast kilka kilometrów dalej w Rembertowie rozgrywany był turniej finałowy piłki nożnej mężczyzn. 

Od poniedziałku do środy na ośmiu nowoczesnych boiskach rywalizowały 32 pary męskie i 32 żeńskie wyłonione z turniejów strefowych. Mecze rozgrywane były w prawdziwie wakacyjnym klimacie i przy wysokich temperaturach. Długie wymiany męczyły podwójnie, a głośne okrzyki po zdobytym punkcie niosły się wzdłuż Wisły. Jedynie ostatniego dnia pojawił się chwilowy opad deszczu, który przejęty został z ulgą.    

Wśród mężczyzn tytułu broniła para Uniwersytetu Warszawskiego – Adam Manios i Michał Korycki dla których turniej nie był spacerkiem po piasku. Na początek drugiego dnia rywalizacji przegrali z parą reprezentującą AWF Katowice: Mateuszem Łysikowskim i Adrianem Gardyanem (1:2) i o awans do pierwszej czwórki musieli walczyć z prawej strony drabinki.  Szansa do rewanżu nadarzyła się w półfinale. Po zaciętym meczu lepsi okazali się Manios z Koryckim wygrywając 2:0, co jednak nie oddaje walki na przewagi.    

Bardzo dobrze radzili też sobie ich koledzy z Uniwerku: Tomasz Jaroszczak i Jakub Skrajny, którzy w drodze do półfinału pokonali kolejną parę UW: Patryka Tyszkę i Rafała Maluchnika.  W środę rano trafili jednak na mocną parę z Politechniki Łódzkiej – Macieja Kaszewiaka i Miłosza Kruka przegrywając z nimi 1:2. Okazało się, że spotkanie trzeba będzie powtórzyć, bo nie doliczono punktu w jednym z setów. Po kilku godzinach pary wróciły na boisko wznawiając mecz od stanu 13:10 dla Politechniki. Ostatecznie Politechnika Łódzka znów była lepsza wygrywając 2:1.    

Nieco więcej odpoczynku przed meczem o złoto miał Adam Manios i Michał Korycki co z pewnością pomogło im przed starciem z parą Maciej Kaszewiak/Miłosz Kruk. Pierwszy set padł łupem pary z Uniwersytetu Warszawskiego (21:12), ale w drugiej części łodzianie wzięli się za odrabianie strat. Mimo to ostatnie słowo należało do zawodników Uniwerku (21:14), którzy zdobyli złoto po raz czwarty z rzędu!     

– Finał był naszym najlepszym meczem w tym sezonie. W meczu o pierwszą czwórkę w tie-braku przegrywaliśmy 12:14, ale zdołaliśmy się z tego podnieść. Później czekał nas ciężki półfinał. Ten mecz był rozgrywany przy sprzyjających warunkach, bo było chłodno i pochmurno. Wcześniej graliśmy w 35 stopniach i to dawało się we znaki nam jak i przeciwnikom. Ogromnie się cieszymy, że mimo tak ciężkich rozegranych meczów wytrwaliśmy i zdobyliśmy złoto. Łatwiej jest zdobyć tytuł niż go obronić, a co dopiero zdobyć po raz czwarty –  ocenili po meczu na gorąca Adam Manios i Michał Korycki. 

W turnieju kobiet aż trzy pary Uniwersytetu Warszawskiego awansowały do pierwszej czwórki. Tytułu broniła Agata Ceynowa, która w tym roku grała w parze z Kariną Jakuć. W półfinale przegrały jednak ze swoimi koleżankami z uczelni: Patrycją Jundziłł i Julią Gierczyńską (1:2). Para w ubiegłym roku nie grała razem i potrzebowała chwili, żeby złapać rytm. W drugiej rundzie uległy parze Gorzka/Koper (1:2) i przebijały się do kolejnej fazy z prawej strony drabinki. Przebijały się na tyle skutecznie, że dotarły do finału.   

Pewne było, że tytuł pozostanie w rękach Uniwersytetu Warszawskiego, bo w drugim półfinale – ubiegłoroczne brązowe medalistki Akademickich Mistrzostw Polski: Izabela Błasiak i Justyna Łukaszewska pokonały duet Paulina Wiśniewska/Martyna Kłoda z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach 2:0 (21:18. 21:19).  

W finale, który był wewnętrzną sprawą Uniwersytetu Warszawskiego Patrycja Jundziłł i Julia Gierczyńska pokonały duet Błasiak/Łukaszewska 2:0 (21:19, 21:18). Kibice i pozostali zawodnicy mogli oglądać pasjonującą walkę i siatkówkę plażową na najwyższym poziomie.  

– Pewnie nie byłyśmy faworytami tego turnieju, bo w strefie i półfinałach zawsze kończyłyśmy na trzecim miejscu. Jednak przypomniałyśmy sobie stare czasy jak jeszcze razem odnosiłyśmy największe sukcesy. Grałyśmy razem i wzajemnie się motywowałyśmy, każda z nas brała ciężar gry i to poskutowało. W finale zdecydowała dyspozycja dnia i ta konsekwencja, bo popełniłyśmy mniej błędów. Bardzo cieszymy się z wygranej, choć chyba same w to nie wierzymy jeszcze. Jesteśmy po prawdziwym maratonie siatkówki – mówiły Patrycja Jundziłł i Julia Gierczyńska.       

W meczu o brąz kobiet Agata Ceynowa i Karina Jakuć wygrały z Pauliną Wiśniewską i  Martyną Kłodą z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2:0). Natomiast w meczu o trzecie miejsce w turnieju mężczyzn Mateuszem Łysikowski z Adrianem Gardyanem pokonali Tomasza Jaroszczaka i Jakuba Skrajnego w tie – breaku 2:1.  

Ostatniego dnia imprezy rozegrano też Puchar AZS w siatkówce plażowej w turnieju mikstów. Udział wzięło 16 par z 10 uczelni, a najlepszy okazał się duet z Uniwersytetu Gdańskiego Adam Miotk/Magdalena Koper, który w finale pokonał parę z Uniwersytet Śląskiego w Katowicach (Patrycja Bubak-Gamza, Adrian Rybak). 

Organizatorem wydarzenia był Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Partnerem wydarzenia jest Monta Beach Volley Club. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PZU.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Kamil Rojek

Akademickie Mistrzostwa Polski – klasyfikacja kobiet: 

1. Patrycja Jundziłł/ Julia Gierczyńska (Uniwersytet Warszawski)
2. Izabela Błasiak/ Justyna Łukaszewska (Uniwersytet Warszawski)
3. Agata Ceynowa / Karina Jakuć (Uniwersytet Warszawski)
4. Paulina Wiśniewska/ Martyna Kłoda (Uniwersytet Śląski w Katowicach) 

Akademickie Mistrzostwa Polski – klasyfikacja mężczyzn  

1. Adam Manios/ Michał Korycki (Uniwersytet Warszawski) 
2. Maciej Kaszewiak / Miłosz Kruk (Politechnika Łódzka)  
3. Mateusz Łysikowski / Adrian Gardyan (AWF Katowice) 
4. Tomasz Jaroszczak / Jakub Skrajny (Uniwersytet Warszawski)

Klasyfikacja generalna – kobiet 

1. Uniwersytet Warszawski
2. Śląski Śląski w Katowicach
3. Politechnika Poznańska 
4. Uniwersytet Gdański 
5. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
6. Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie
7. Politechnika Gdańska
8. Politechnika Lubelska
9. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
10 Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach 

Klasyfikacja generalna – mężczyzn

1. Uniwersytet Warszawski
2. Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
4. Uniwersytet Gdański
5. Uniwersytet Śląski w Katowicach
6. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
7. Politechnika Warszawska
8. Uniwersytet Rzeszowski
9. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
10. Politechnika Łódzka