Pierwsze sukcesy biegaczy podczas 60 Varsoviady 

Tu liczył się mocny start i próba utrzymania równego tempa, w niezbyt równym terenie. Od biegów przełajowych rozpoczęła się 60 Varsoviada czyli Igrzyska Studentów Pierwszego Roku. Na starcie licznie stawili się reprezentanci i reprezentantki Uniwersytetu Warszawskiego. 

W sobotę, 4 listopada w Parku Kultury Powsin zgromadziło się niemal 60 biegaczy i biegaczek z kilku stołecznych uczelni. Wśród nich było aż 18 studentów i studentek Uniwerku! Powodów tak dobrej frekwencji było kilka. Zaczynając od inauguracji Varsoviady, przez piękną słoneczną pogodę, po rozgrywanie pierwszego rzutu Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza w biegach przełajowych. 

Dla części z uczestników był to też sprawdzian formy przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski, które odbędą się pod koniec listopada w Zielonej Górze. Emocji z okrążenia na okrążenie robiło się coraz więcej. Przełaje są też rzadką okazją, żeby na trasie zmierzyli się specjaliści i specjalistki od biegów na różnych dystansach od 800 metrów po 10 km. 

Tym razem do pokonania były trasy liczące ok. 3 km w biegu kobiet i ok. 5 km w biegu mężczyzn. Wszystko rozgrywane było w wybuchającym jesiennymi kolorami Parku Kultury w Powsinie. Jedna runda liczyła prawie 1,5 km. Nie brakowało tam podbiegów i zbiegów, ale też płaskich odcinków pozwalających rozwinąć skrzydła.   

Najszybciej 5 km trasę pokonał Bartosz Kucharski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, który uzyskał czas 15:30. Tu losy wygranej rozstrzygnęły się na ostatnim okrążeniu. Natomiast najlepszym pierworoczniakiem został student Uniwersytetu Warszawskiego – Konrad Astrachancew, który metę minął jako czwarty z całej stawki z czasem 16:18. W nagrodę pobiegnie w finale Ogólnopolskich Igrzysk Studentów Pierwszego Roku w Lublinie.  

– Widać, że wiele osób zaczyna trenować pod przełaje, bo poziom jest wysoki. Biegaliśmy trzy okrążenia i wydawać się mogło, że to mało, bo rok temu było podobno pięć, ale były one wymagające. Ta trzecia pętla oddzielała chłopców od mężczyzn. Pogoda dopisała, ale było troszkę błota oraz takie zaskoczenia na trasie w postaci powalonego drzewa w jednym miejscu, a do tego wąskie zbiegi i podbiegi. Trasa była naprawdę bardzo przełajowa. Bardzo cieszę z wygranej i awansu do finału, ale to nie będzie moja impreza docelowa. Oczywiście chętnie tam wystartuję i dam z siebie wszystko – powiedział Konrad Astrachancew. 

W biegu pań walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca. Dopiero na ostatniej prostej Dagmara Cybulska wyprzedziła Izabelę Kuczabę vel Kuciabińską z AWF Warszawa,  pokonując ją tylko o sekundę.  Na drugiej pozycji wśród studentek pierwszego roku uplasowała się Magdalena Missala z Uniwersytetu Warszawskiego, a czwarta była jej koleżanka Maja Dimitrow i obie również reprezentować będą Warszawę w finale igrzysk studentów, które odbędą się na początku grudnia.   

Finał 60 Varsoviady odbędzie się 11 listopada na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Wciąż trwają zgłoszenia do konkurencji indywidualnych : pływania, tenisa stołowego i ergometru wioślarskiego. W zawodach mogą wziąć udział tylko studenci pierwszego roku, po raz pierwszy przyjęci na studia. 

Organizatorem Varsoviady  jest AZS Warszawa. Partnerami jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, m.st. Warszawa, Akademia Wychowania Fizycznego, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Uniwersytet Warszawski.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Selerski 

60 Varsoviada – kobiet
1. Izabela Kuczaba vel Kuciabińska (AWF Warszawa)
2. Magdalena Missala (UW Warszawa) 
3. Aleksandra Wąsowska (SGH Warszawa)
4. Maja Dimitrow (UW Warszawa)

60 Varsoviada – mężczyzn
1. Konrad Astrachancew (UW)
2. Łukasz Śliwka (WAT Warszawa)
3. Bartłomiej Trzciński (WAT Warszawa)
4. Filip Surdyk (PW Warszawa)

Bieg open – kobiet
1. Izabela Kuczaba vel Kuciabińska  (AWF)
2. Joanna Makuch (SGH)
3. Julia Zawadzka (UW)

Bieg open – mężczyzn
1. Bartosz Kucharski (SGGW) 
2. Krzysztof Bartoś (WUM) 
3. Konrad Astrachancew (UW)

 

Tagged .