Czwórka z UW leci do Chengdu 

Blisko 200 osób liczy Akademicka Reprezentacja Polski, która wkrótce weźmie udział w 31. Letniej Uniwersjadzie. W chińskim Chengdu nie zabraknie studentek Uniwersytetu Warszawskiego: Anny Pawłowskiej, Natalii Kochańskiej, Dominiki Wasilczuk i Agaty Zakrzewskiej. 

Sztafeta z pochodnią światowych igrzysk uniwersyteckich odwiedza kolejne chińskie miasta i wkrótce zawita do Chengu. Od 28 lipca do 8 sierpnia w stolicy prowincji Syczuan tysiące sportowców-studentów rywalizować będą w jednej z największych multidyscyplinarnych imprez świata.    

Do trzech razy sztuka – to powiedzenie idealnie pasuje do 31. Letniej Uniwersjady. Zawody pierwotnie miały odbyć się w 2021 roku, ale zostały przełożone z powodu zagrożenia epidemicznego. Nowym terminem było lato 2022. Planowana na przełom czerwca i lipca impreza również nie mogła się odbyć i przełożono ją na 2023 rok. Tym razem się udało i sportowcy z indeksem udadzą się do Państwa Środka.   

Żeby część sportowców nie straciło możliwości udziału w Uniwersjadzie zrobiono ukłon w ich kierunku zwiększając limit wieku z 25 do 27 roku życia. W zawodach będą mogły wziąć udział osoby, które uzyskały stopień naukowy w feralnych latach 2020, 2021 i 2022.

W tym gronie jest złota medalistka Uniwersjady z 2019 roku i absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego – Natalia Kochańska. Strzelczyni sportowa nie tak dawno zdobyła srebrny medal Igrzysk Europejskich i wywalczyła kwalifikację olimpijską do Paryża. Teraz trafić chce z formą na Uniwersjadę. 

– Ani trochę się nie spodziewałam, że tak to się potoczy. Bardzo się cieszę, że jeszcze się “załapałam”, zwłaszcza że miałam tylko jedną okazję być na Uniwersjadzie i to jeszcze nie mieszkaliśmy wtedy w wiosce ze wszystkimi. Jeśli chodzi o samo strzelanie, to podchodzę do tego startu jak do każdego innego. Zrobię to co wytrenowałam i chcę dorzucić dobry wynik na takiej imprezie do swojego doświadczenia. Start na takiej imprezie to super doświadczenie sportowe, w szczególności kiedy na arenie międzynarodowej jeszcze nie jest się wyjadaczem. A nie jeden wyjadacz na pewno sam też chciałby jeszcze móc wystartować na tej imprezie – powiedziała Natalia Kochańska. 

Po celnych rzutach z dystansu i efektownych asystach łatwo będzie można poznać kolejną absolwentkę Uniwersytetu Warszawskiego, która na co dzień występuje w Polonii Warszawa. Mowa o Annie Pawłowskiej, która na koncie ma już występy w seniorskiej reprezentacji Polski w koszykówce “5×5” i “3×3”. Pytaniem otwartym pozostaje w jakiej konkurencji zobaczymy ją w Chinach. To już jednak będzie problem jej konkurentek, a nie naszym – kibiców. 

Na szermierskiej planszy walczyć będzie studentka Uniwersytetu Warszawskiego i zawodniczka AZS AWF Warszawa – Dominika Wasilczuk. Florecistka w ubiegłym roku wywalczyła brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy w drużynowo i brała też udział w zawodach Pucharu Świata. Uniwersjada to jednak nieco inne wydarzenie, podczas którego spotykają przedstawiciele się wielu dyscyplin. Poziom szermierki jest tam wysoki o czym świadczy złoto we florecie zdobyte w 2019 roku przez Erice Cipresse – późniejszą mistrzynię olimpijską z Tokio w drużynie.        

– Byłam bardzo szczęśliwa z nominacji, zwłaszcza, że z każdego kraju jest wybieranych tylko 4 zawodników. Jestem też dumna, że będę mogła reprezentować Uniwersytet Warszawski na międzynarodowej arenie sportowej. W tym sezonie przygotowywałam się z myślą o Uniwersjadzie, która zwieńczyła mój sezon. Faktycznie miałam okazję uczestniczyć w imprezach mistrzowskich na arenie międzynarodowej, myślę jednak, że takie wydarzenie jak Uniwersjada jest znaczącym osiągnięciem w mojej rozwijającej się karierze sportowej. Wszystkie zawodniczki lecą na ten turniej aby zaprezentować swoją najlepszą formę. Walki będą wymagające, ale na pewno dam z siebie wszystko i mam nadzieję, że pozytywnie zaskoczę wszystkich. Może i nie jestem faworytką, ale zawsze mogę być „czarnym koniem” zawodów – mówi z tajemniczym uśmiechem Dominika Wasilczuk.

Wolej, as, return, tie-break i gem – to ściąga dla każdego początkującego fana tenisa stołowego. Warto nim zostać, bo w Chengdu występować będzie mocna polska kadra, a w niej Agata Zakrzewska. Studentka Uniwersytetu Warszawskiego na co dzień reprezentuje barwy klubu Enea Siarkopol Tarnobrzeg – dwukrotnych zwyciężczyń Ligi Mistrzyń. Sama na koncie ma też występy w czeskiej Ekstraklasie. W ubiegłym roku została Młodzieżową Mistrzynią Polski w grze podwójnej.  Dobrym przetarciem przed Uniwersjadą, był dla niej też występy podczas Akademickich Mistrzostw Europy w Ołomuńcu. W w 1/4 turnieju deblowego Agata Zakrzewska i Katarzyna Ślifirczyk uległy parze Denise Payet /Jiaqi Meng (Uniwersytet w Nottingham) 0:3 (7:11, 10:12, 3:11). 

Do rozpoczęcia Uniwersjady pozostało 18 dni. 

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: 2021chengdu.com