Julia Szymaniak walczyła w Mariborze

Co prawda bez medalu, ale z bagażem doświadczeń wraca z Mariboru judoczka AZS Uniwersytetu Warszawskiego – Julia Szymaniak. Od 23 do 30 lipca w Słowenii rozgrywano Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy.

Zawodniczka AZS Uniwersytetu Warszawskiego bilet do Mariboru otrzymała niemal na ostatniej prostej przed rozpoczęciem imprezy, zastępując w kadrze kontuzjowaną koleżankę. W mocno obsadzonej kategorii wagowej do 70 kg czekało ją trudne zadanie.

Brązowa medalistka Mistrzostw Europy kadetek w pierwszej rundzie eliminacyjnej miała wolny los, a w kolejnej rundzie trafiła na Brytyjkę o swojsko brzmiącym imieniu i nazwisku – Julię Marczak. Polka przegrała 0:10, ale małym pocieszeniem pozostaje fakt że Marczak zwyciężyła w tej kategorii wagowej. W finale pokonała Ukrainkę Annę Olinyk-Korniiko również 10:0.

W repesażach Szymaniak nieznacznie uległa zawodniczce z Francji – Ninie Mutebie Mukunie (0:2). Wygrana w tym pojedynku nie oznaczała jeszcze walki o brąz, bo w kolejce czekała zawodniczka z Holandii.

Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży rozgrywany jest co dwa lata i przeznaczony jest dla zawodników od 14 do 18 roku życia. Zmagania rozgrywane są pod flagą olimpijską i dla wielu są drogą prowadzącą do wymarzonych igrzysk olimpijskich.

Sponsorem głównym projektu „Judo na Karowej” jest PKN Orlen.