Zwycięstwo w półfinale i awans

W teorii każda z drużyn miała 33% procent szans na awans, ale w praktyce 100% premiowanych lokat wywalczyły uczelnie z Warszawy. Żeby rachunki były jeszcze trudniejsze, niektórzy liczyli lata od ostatniego występu w finale Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu mężczyzn i nie potrafili się ich doliczyć.

Przez trzy dni w halach Centrum Sportu i Rekreacji UW oraz Centrum Sportowo- Rehabilitacyjnego WUM rywalizowało 12 uczelni. Wszystko to w ramach półfinału B Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu. Łącznie rozegrano 28 gier, których stawką była walka o cztery miejsca dające przepustkę do finału w Krakowie.

W przeciwieństwie do kończących się futsalowych mistrzostw Europy najwięcej emocji nie dostarczał mecz o pierwsze miejsce, ale spotkania ćwierćfinałowe. Każdy z czterech pojedynków miał ogromną stawkę, bo od ich wyniku zależała sprawa znalezienia się w ogólnopolskim finale lub zakończenia udziału już w półfinałach.

Mimo napiętego harmonogramu faworyci turnieju nie zawiedli. Drużyna Uniwersytetu Warszawskiego w sobotę wygrała ćwierćfinał z Uniwersytetem Łódzkim (3:0) i w półfinale po zaciętym pojedynku pokonała Politechnikę Warszawską (2:1). Następnie podopieczni trenera Macieja Karczyńskiego udali na mecz Pucharu Polski do Białegostoku. Zwyciężyli tam (5:1) i wrócili na niedzielny finał z Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Wrócili jednak już bez swojego bramkarza Kamila Wójcika, który doznał urazu.

W meczu o pierwsze miejsce w roli lotnego bramkarza wystąpił przez cały mecz najskuteczniejszy zawodnik Uniwersytetu Warszawskiego – Michał Rabiej. Chociaż po strzale Bartosza Ozana SGGW wyszło na prowadzenie, to za sprawą wspomnianego Rabieja zdołali odrobić straty i ostatecznie wygrali (3:1).

– Poziom meczów był wysoki, ale warto podkreślić, że odkąd jestem studentem, pierwszy raz cztery stołeczne drużyny wyszły ze strefy. To pokazuje tylko, że futsal w Warszawie rośnie w siłę i się rozwija. Dla nas turniej ułożył się bardzo dobrze i pewnie wygraliśmy w ćwierćfinale. To są moje ostatnie AMP-y i chciałbym je zakończyć mocnym akcentem. Futsal to moja koronna dyscyplina i bardzo by mi zależało żeby przywieźć medal – mówił Radosław Marcinkowski, zawodnik Uniwersytetu Warszawskiego.

W finałach Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu zagra też Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Politechnika Warszawska,  oraz Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Najlepszym strzelcem turnieju został Michał Rabiej z ośmioma golami na koncie. Najlepszym bramkarzem wybrano Adriana Frankowskiego z SGGW, a za MVP turnieju uznano Denysa Lifanowa z UW.

Finał Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu rozegrany zostanie w dniach 23-26.02.2022.

Organizatorem imprezy był AZS Uniwersytet Warszawski. Głównym sponsorem cyklu Akademickich Mistrzostw Polski jest Grupa LOTOS. Projekt wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU. Wydarzenie współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Klasyfikacja końcowa AMP w futsalu mężczyzn – Półfinał B
1. Uniwersytet Warszawski