Droga do finału AMP w futsalu

Pora wyłonić kolejnych finalistów Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu mężczyzn. Od piątku w Warszawie rozgrywany będzie turniej półfinałowy strefy B. O cztery premiowane miejsca powalczy 13 uczelni.

Chociaż w Amsterdamie futsalowe Euro 2022 dobiega końca, to emocje nie opadają. Na parkiety w halach CSiR UW i CSR WUM wyjdą drużyny akademickie, żeby przejść przez wymagające sito eliminacji i dołączyć do najlepszych ekip. Pod koniec lutego w Krakowie wyłonieni zostaną pierwsi medaliści Akademickich Mistrzostw Polski obecnego sezonu.

Za faworyta rywalizacji można uznać gospodarzy z Uniwersytetu Warszawskiego, których atutem jest zespół grający w Statscore Ekstraklasie. Jednak na złoty medal Akademickich Mistrzostwach Polski czekają oni aż od sezonu 2017/2018, kiedy to w finale UW pokonało SGH 5:1.

Dobrze tamten mecz pamięta Maciej Pikiewicz, występujący wtedy w barwach „ekonomistów”. Teraz studiuje on na Uniwersytecie Warszawskim i z 18 golami jest najlepszym strzelcem drużyny AZS UW Darkomp Wilanów. Ostatnio powołany został do reprezentacji Polski w futsalu na towarzyskie mecze ze Słowenią.

– Jak dobrze liczę to będą moje siódme AMP-y. Na pewno imprezę wyróżnia dobra atmosfera i to często nie tylko na boisku, ale również możliwość spędzenia weekendu w różnych miastach i poznania osób z innych uczelni. Jeśli chodzi o najlepsze wspomnienia z AMP-ów na hali, to bez wątpienia był to rok 2018. Wtedy z moim SGH-em skupialiśmy się głównie na trawie i jako duży sukces uznawaliśmy sam awans do turnieju finałowego w futsalu. W turnieju graliśmy jednak bardzo dobrze i doszliśmy aż do wielkiego finału, gdzie ulegliśmy dopiero kolegom z UW – wspomina Maciej Pikiewicz, który teraz też chciałby wystąpić w finale.

Na awans z pewnością liczą też inne stołeczne uczelnie w tym AWF i SGGW występujące w II lidze futsalu, a także Politechnika Warszawska, która ostatnio udanie zaprezentowała się w Pucharze Polski oraz zajęła drugie miejsce podczas Akademickich Mistrzostw Warszawy. W stawce jest też Uniwersytet Łódzki, który przed rokiem uplasował się na 12. miejscu w klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Polski.

Biuro zawodów półfinału znajdować będzie się w Hotelu Aramis przy ul. Mangalia 3B. Początek rywalizacji w piątek 4 lutego o godzinie 8:30. Natomiast finał rozegrany będzie 6 lutego o 14:20. Spotkania rozgrywane będą w halach przy ul. Banacha 2a i  ul. Trojdena 2c.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytet Warszawski. Głównym sponsorem Akademickich Mistrzostw Polski jest Grupa LOTOS. Projekt wspiera sponsor strategiczny AZS Grupa PZU. Zawody współfinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Autor: Robert Zakrzewski