Szczęśliwa szóstka i już majówka

Dmuchali na zimne walcząc o bilet na finały podczas, gdy inni już kupowali brykiet do grilla. W Warszawie rozegrano półfinał B Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej mężczyzn. Najważniejsze było znaleźć się wśród sześciu najlepszych ekip i uniknąć przypadkowych urazów, które wyeliminują z kolejnej rundy.

Puste stołeczne ulice Warszawy były znakiem, że większość mieszkańców wyjechała już na krótszy lub dłuższy weekend majowy. Jednak na zasłużony odpoczynek musieli poczekać uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej. Od piątku do niedzieli w Warszawie o awans do finału ubiegało się 12 zespołów i tylko połowa z nich mogła zakończyć swoją misję sukcesem.

Łącznie rozegrano 28 spotkań, które toczyły się w hali przy ul. Banacha i ul. Szturmowej. Wszystkie najważniejsze rozstrzygnięcia zapadły w sobotę, czyli drugiego dnia zawodów. To wtedy odbyły się ćwierćfinały, a znalezienie się w pierwszej czwórce już oznaczało, że drużyny awansują do finału rozgrywanego w Opolu.

W najbardziej emocjonującym ćwierćfinale UMCS Lublin pokonał po rzutach karnych AWF Warszawa 7:6. W regulaminowych czasie gry był remis 26:26, choć w pierwszej połowie uczelnia z Bielan miała przewagę siedmiu bramek. W decydującym pojedynku o miejsca 5-8 AWF przegrał z Politechniką Warszawską (22:24) i po raz drugi z rzędu odpadł z dalszej rywalizacji. W drugim meczu o miejsca 5-8 Politechnika Łódzka pokonała Uniwersytet Medyczny w Łodzi 29:20 i gra dalej.

Ze swojej postawy zadowolony może być Uniwersytet Warszawski, który w ćwierćfinale pokonał Politechnikę Łódzką 34:18 i następnie zwyciężył ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 24:20. Ich rywalami w niedzielnym meczu o pierwsze miejsce był Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, który w półfinale pokonał UMCS Lublin 30:26. Spotkanie miało okazać się rewanżem za starcie w fazie grupowej. Wtedy lepsze było UW wygrywając 31:26.

– W zespole mieliśmy kilka kontuzji, ale podchodziliśmy do niego z nastawieniem że trzeba wygrać choć na pewno będzie ciężej i trzeba się sprężyć. Zawsze w siebie wierzymy, ale nasza postawa nas zaskoczyła. Super stanęliśmy i w obronie i w ataku. AMP-y to jest turniej na który czekamy cały rok, bo fajnie jest spotkać się z innymi zawodnikami, pograć i miło spędzić czas. Choć na pewno różni się on od innych rozgrywek, bo rozgrywanych jest tam kilka meczów w ciągu dnia – powiedział Wiktor Urbański, zawodnik UW.

Ostatecznie lepsza okazała się drużyna Uniwerku wygrywając 24:19. Był to jednak już bardziej mecz o prestiż, bo obie drużyny miały pewny awans do finału. Zespół z Olsztyna rok temu zajął dziewiąte miejsce w półfinale i nie awansował dalej więc ich radość była podwójna.

– Szykowaliśmy się na bardzo trudne zawody choć przyjechaliśmy mocnym zespołem. Mamy zawodników grających w różnych klubach i mecz półfinałowy to był nasz szósty razem. Problemem może było jeszcze zgranie, ale z meczu na mecz jest coraz lepiej. Cieszymy się z awansu i teraz chcemy zdobyć medal w Opolu. Ja gram drugi raz AMP-ach i to jest mój pierwszy awans – mówił Przemysław Mosiewicz z UWM Olsztyn.

W meczu o trzecie miejsce Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przegrała z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 22:23. Natomiast w meczu o 5. miejsce Politechnika Łódzka z Politechniką Warszawską 25:24.

MVP turnieju został Karol Skawiński z Uniwersytetu Warszawskiego, a najlepszym strzelcem jego kolega Kacper Wawszczak (38 bramek). Za najlepszego bramkarza bramkarza uznano Adriana Zalewskiego z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

Finały Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej mężczyzn odbędzie się w dniach 25-28.05 w Opolu.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Selerski

1. Uniwersytet Warszawski
2. Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie
3. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
4. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
5. Politechnika Łódzka
6. Politechnika Warszawska
7. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
8. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
9. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
10. Uniwersytet Łódzki
11. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
12. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie