Rusza Akademia Pływania AZS UW i ogłasza nabór  

Sukcesywnie i z sukcesami AZS Uniwersytet Warszawski buduje swoją pozycję na pływalniach. O dominacji piłkarzy wodnych długo można by mówić, ale teraz czas na kolejny krok. U progu roku szkolnego swoją działalność rozpoczyna Akademia Pływania AZS UW. 

Pomysł stworzenia akademii istniał już od kilku lat, ale dopiero teraz nabrał realnych kształtów. Wszyscy zdają sobie sprawę, że konkurencja jest spora, bo wiele szkółek chce uczyć dzieci pływać oraz wypełnić im wolny czas. Jednak Akademia Pływania AZS UW ma być czymś więcej niż kolejną nauką pływania. To podstawa piramidy szkolenia i początek dalszej przygody ze sportem, aż do wieku seniora. Obecni uczniowie i uczennice klas 2 i 3 w przyszłości mogą zostać studentami Uniwersytetu Warszawskiego oraz zawodnikami grupy wyczynowej, która będzie zrzeszona w Akademickim Centrum Pływania AZS UW.  

– Wszystko zaczęło się od tego, że kilka lat temu zaczęliśmy zachęcać naszych studentów z akademickiej sekcji do startów w zawodach mistrzowskich jak grand Prix i mistrzostwach Polski. Z czasem to się rozwinęło i jest teraz na dużo wyższym poziomie. Logiczne było, że trzeba zacząć budowę podstawy pod grono wyczynowych zawodników i szkolić od małego, tak żeby utożsamiali się też z AZS-em i Uniwersytetem Warszawskim. Czy później zostaną zawodnikami to już może mniej ważne. Dobrze, żeby poznali ten smak zdrowej sportowej rywalizacji – powiedział Eugeniusz Puzan, kierownik i trener Akademii Pływania AZS UW.

Atutem Akademii Pływania AZS UW jest m.in możliwość korzystania z obiektów uczelni, które w przyszłości mają zostać zmodernizowane. Zajęcia odbywać będą się na 25 metrowej pływalni liczącej 8 torów.  

– To daje niesamowity komfort pracy, bo nie musimy się martwić kwestią wynajmu torów. Mamy zabezpieczone miejsce do trenowania, a dodatkowo obok jest jeszcze hala sportowa. Co daje możliwość nie zamykać się tylko na treningu w wodzie. Trenowanie pływania czasami wydaje się monotonne, ale wystarczy tylko odpowiednia zachęta. Będziemy próbowali nauczyć dzieci lubić trenować. Żeby treningi nie były „za karę” lub tylko z przymusu rodziców, tylko naprawdę sprawiali frajdę i mali zawodnicy sami chcieli wracać do nas – wyjaśnia rozmówca. 

Trening naborowe dla dzieci z roczników 2014-2016 odbędą się w dniach od 4 do 8 września na pływalni CSIR UW przy ulicy Banacha 2a. Zajęcia odbywać będą się trzy razy w tygodniu w dwóch grupach. Treningi odbywać będą się od poniedziałku do piątku w godzinach 17-18 oraz w sobotę od 9:30 do 10:30. Udział w zajęciach próbnych jest darmowe. Miesięczny koszt to 370 zł.  

– Nie zamykamy przed nikim furtki i zapraszamy wszystkich chętnych. Zaczynamy od roczników 2014 – 2016, bo myślę, że w tym wieku już można zaczynać przygodę ze sportowym pływaniem. Nie chcemy stawiać na naukę pływania, ale iść w stronę pływania sportowego i być może już pod koniec tego roku zaliczymy pierwsze starty na zawodach. Będziemy chcieli wykorzystać swoje doświadczenie zawodnicze, ale też korzystać z tego że powstaje grupa „pro” przy AZS UW gdzie zawsze możemy doradzić się ze szkoleniowcami najlepszych zawodników w kraju. Pierwsze pytania o treningi już są dzięki poczcie pantoflowej, ale z szerszą promocją ruszymy wraz z początkiem roku szkolnego – dodaje Eugeniusz Puzan.

Więcej informacji na temat akademii na stronie: http://azs.uw.edu.pl/akademia-plywania/

Kontakt: azsuwswimming@gmail.com

Tekst: RZ