Porażka po dogrywce na koniec rundy zasadniczej

Na zakończenie rundy zasadniczej 1 ligi koszykarki AZS Uniwersytetu Warszawskiego przegrały z AZS UMCS II Lublin 77:80. O wyniku akademickich derbów zdecydowała dogrywka. Żeby jednak do niej w ogóle doszło gospodynie musiały dać popis rzutów za trzy.

Początek niedzielnego spotkania w hali przy ul. Szturmowej był wyrównany. Po trafieniach Olgi Trzeciak i Aleksandry Kuczyńskiej przyjezdne wyszły na skromne prowadzenie, ale rzutem za trzy Kinga Dzierbicka doprowadziła do remisu. W miarę upływu minut drużyna z Lublina zaczęła dominować na parkiecie obejmując siedem punktów przewagi. Gospodynie zaczęły jednak odrabiać straty i po trafieniach Aleksandry Kędzierskiej oraz Zuzanny Wrzesień doprowadziły do stanu 14:14. Ostatnie minuty należały ponownie do drużyny z Lublina. Swoimi rzutami za trzy wspomniana Kuczyńska i Natalia Kurach z rzutu wolnego podwyższyły na 14:22, po pierwszej kwarcie.

Drugą odsłonę koszykarki UW rozpoczęły od trafień Joanny Rudenko, Marii Wybraniec i Aleksandry Kaji  zmniejszając straty do dwóch punktów. Szybko odpowiedziały jednak zawodniczki z Lublina. Ich dobra gra pod koniec drugiej kwarty i kilka wykończonych akcji sprawiły, że pierwsza połowa zakończyła się rezultatem 29:37.

Po zmianie stron scenariusz rywalizacji nie ulegał zmianie. Koszykarki AZS UW odrabiały straty do dwóch punktów (40:42), a duży wkład miała w to Justyna Kowalska. Jednak rywalki następnie uciekały do ośmiu oczek (40:48). Na 74 sekund przed końcem spotkania gospodynie przegrywały 64:73 i wydawało się, że jest już po meczu. Jednak dwa celne rzuty za trzy punkty Aleksandry Kędzierskiej i „trójka” Aleksandry Kaji doprowadziły do remisu 73:73. Jeszcze na dwie sekundy przed końcem za trzy próbowała rzucać zawodniczka z Lublina, ale bezskutecznie.

O wyniku spotkania zadecydowała 5 minutowa dogrywka. Na pierwsze prowadzenie w meczu zespół AZS UW wyprowadziła Kaja z dwutaktu, ale straty odrobiła Natalia Kurach. Wynik spotkania na 77:80 dla AZS UMCS ustaliła Wiktoria Duchnowska rzutem za dwa. Jeszcze tuż przed syreną próbowała Dzierbicka rzutu z dystansu, ale niecelnie.

Najwięcej punktów w drużynie AZS UW zdobyła Justyna Kowalska, bo 20. Natomiast w drużynie AZS UMCS II Lublin najskuteczniejsza była Natalia Kurach (24 pkt).

W tabeli 1 ligi koszykarki AZS UW zajęły 7. miejsce. W pierwszej rundzie fazy play-off zagrają z AZS Uniwersytetem Gdańskim. Gra toczy się do dwóch zwycięstw. Pierwszy mecz już 26 marca w Gdańsku.

AZS Uniwersytet Warszawski – AZS UMCS II Lublin 77:80 (14:22,15:15,19:15,25:21,4:7)

Autor: Robert Zakrzewski