Judocy AZS UW zapraszają na zajęcia młodzież z Ukrainy

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na polskich granicach ruszyła odruchowa pomoc uchodźcom. Każdy jak może stara się pomóc naszym sąsiadom odnaleźć w nowym otoczeniu. Sekcja judo zaprasza dzieci i młodzież z Ukrainy na darmowe treningi, które przez chwilę mogą pomóc zostawić problemy za matą.    

Dodatkowe zajęcia kojarzą się zwykle z odkrywaniem talentów, rozwijaniem pasji i miłym wypełnieniem wolnego czasu poza lekcjami. W obecnej sytuacji uprawianie sportu może nie być uznawane za pierwszą życiową potrzebę. Jednak w tych niespokojnych czasach pora wrócić do odrobiny normalności, którą odebrano młodym mieszkańcom Ukrainy.

Treningi z judo mają być dobrą formą integracji, okazją do nauki języka i chwilą by pomyśleć o czymś innym wojna. Chociaż judo jest sztuką walki, walki przed którą wielu uciekało, to jest to też olimpijska dyscyplina sportu. Tu nie chodzi o to, żeby od razu zdobywać czarny pas, ale miło spędzić czas z rówieśnikami.

Azetesiacy zapraszają nie tylko młodzież która już ćwiczyła na macie, ale wszystkich chętnych. Zajęcia odbywać będą się w dwóch grupach wiekowych 10-14 lat i 15-19 lat. Nie jest planowane tworzenie oddzielnych grup dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, tylko ćwiczenia wspólne.

– Proponujemy zajęcia ogólnorozwojowe z elementami judo czyli gry-zabawy, rzuty, pady i jakieś techniki w parterze. Zajęcia oczywiście nie mają przygotowywać nikogo do walki, takiej która się dzieje w Ukrainie. Przeciwnie. Chcemy im zająć wolny czas, żeby nie myślały za dużo o tym co się tam dzieje. Choć oczywiście to nie jest proste. Uważam, że sport rozładowuje napięcia psychiczne, a dodatkowo dzieci języka uczą się najszybciej od rówieśników dlatego grupy będą łączone – mówi trener Zdzisław Grochowski z sekcji judo AZS UW.

Pierwsze zajęcia z udziałem ukraińskich dzieci odbyły się już w ostatni weekend. Wszystkie treningi odbywają się przy ul. Karowej 18 w Warszawie, w siedzibie sekcji. Formalności zostały ograniczone do minimum i na pierwszy trening wystarczy przyjść kilka minut przed zajęciami.

Partnerem projektu „Judo na Karowej” jest PKN Orlen.

Terminy zajęć:

Młodzież w wieku 15-19 lat (poniedziałek, środa, piątek) 15:30-17:00, (wtorek, czwartek) 19:00 – 20:30
Dzieci w wieku 10-14 lat (poniedziałek, środa, piątek) 18:30-20:00, (wtorek, czwartek) 15:30-17:00

Więcej o sekcji: http://www.judo-azs-uw.waw.pl/

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: AZS UW judo

Tagged , .