Piłkarze ręczni na podium. Szczypiornistki trzecie, ale…

Choć nasze drużyny myślą już o nadchodzącym sezonie, budżetach i transferach, to jeszcze na moment podsumujmy minione rozgrywki. Tym razem na afisz trafią szczypiorniści i szczypiornistki, którzy uplasowali się na trzecich miejscach – od góry i od dołu tabeli. Paradoksalnie większe powody do radości mają panie.

Panowie na podium

Zmagania w 1 lidze na podium zakończyli szczypiorniści AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Podopieczni trenera Piotra Obrusiewicza w 20 meczach zwyciężyli 15 razy i ponieśli 5 porażek. Wystarczyło to do zajęcia trzeciej pozycji, ale zabrakło do celu jakim był awans do turnieju mistrzowskiego. Strata do pierwszego miejsca i Anilany Łódź wynosiła osiem punktów.

W kwietniu po swoim ostatnim meczu wygranym spotkaniu z Włókniarzem Konstantynów Łódzki (34:25) azetesiacy byli nawet na czele ligowej tabeli. Mieli jednak o jeden mecz rozegrany więcej niż Orlęta Zwoleń i aż o trzy mecze więcej niż wspomina Anilana.

Najskuteczniejszym zawodnikiem w drużynie AZS UW był doświadczony Dawid Szpejna, który zdobył 113 trafienia, co dało mu 4. miejsce w klasyfikacji strzelców 1 ligi. Niewiele bramek mniej na swoim koncie miał Kacper Wawszczak, bo aż 86.

Dzięki spotkaniu w 1/16 Pucharu Polski po latach do Warszawy znów przyjechał zespół z Ekstraligi. Co prawda Azoty Unia Tarnów, posiadający w składzie reprezentantów Japonii, okazał się za mocny (38:27), ale pierwsza połowa dostarczyła zebranym kibicom wielu emocji. Wcześniej w rundzie eliminacyjnej azetesiacy pokonali USAR Radzymin aż 42:26.

Sekcja żeńska też trzecia, ale …

Po dwóch sezonach szczypiornistki AZS Uniwersytetu Warszawskiego pozbyły się miana najsłabszych w 1 lidze. W listopadzie 2021 roku przerwały długą passę bez wygranej i pokonały w hali przy ul. Banacha SPR Handball Rzeszów 32:23, a następnie pokonały WKPR Wesoła (30:26). Jeszcze w styczniu na wyjeździe pokonały ekipę beniaminka ROKIS Marcovię (34:26). W maju jedną bramką wygrały z WKPR Wesoła (25:24).

Ostatecznie nasze szczypiornistki zajęły 9. miejsce z dorobkiem 4 zwycięstw i 16 porażek. W tabeli zdołały wyprzedzić dwie drużyny. Najwięcej bramek dla zespołu kierowanego przez trenerkę Katarzynę Zgliniecką-Skierską zdobyła Aleksandra Dronzikowska, która w 12 spotkaniach trafiła aż 58 razy. Drugą najskuteczniejszą zawodniczką zespołu była Sylwia Panek, która w 19 meczach zdobyła 59 bramek.

Drużyna udowodniła sobie jednak, że stać ją by zdobywać punkty więc w kolejnym sezonie powinno być jeszcze lepiej.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Selerski