Do słonecznej Italii jadą nieco w ciemno    

Chociaż nie będzie skoków, to wszyscy szykują się na skok na podium.  W dniach od 18 do 21 grudnia odbędą się pierwsze Akademickie Mistrzostwa Europy w sportach zimowych. W rywalizacji weźmie udział 13 studentów i studentek z Uniwersytetu Warszawskiego.   

W Val di Zoldo, znanym ośrodku narciarskim położonym w Dolomitach, toczyć będzie się rywalizacja w trzech dyscyplinach: narciarstwie alpejskim, snowboardzie oraz nieco egzotycznie brzmiącej siatkówce na śniegu. Udział wezmą przedstawiciele 49 szkół wyższych z 18 krajów. Do Włoch pojedzie też 27 osobowa grupa studentów i studentek z Polski. Niemal połowę tej kadry stanowią przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego. Zobaczymy ich rywalizujących na stoku na jednej desce oraz na nartach w slalomie, slalomie gigancie oraz team evencie.  

W snowboardzie swoich szans będzie szukał aktualny akademicki mistrz Polski w slalomie – Radosław Marcinkowski, oraz brązowy medalista ze Szczawnicy – Gabriel Seroczyński. Dla tego pierwszego start w Val Di Zoldo będzie pierwszym po dłuższej kontuzji związanej z grą w futsal. 

– Ponieważ to jest pierwsze wydarzenie tego typu, bo Zimowa Uniwersjada to już nieco wyższy poziom. Jedziemy tam po przygodę, ale nie wiemy też czego się spodziewać. Będziemy dawać z siebie maksimum i walczyć o medale. Nie wiemy jednak jeszcze jaki będzie poziom i jacy będa rywale. Chcemy powalczyć indywidualnie, ale też stworzyć mocną ekipę na team event. Ja osobiście bardziej nastawiam się na slalom, bo jest bardziej dynamiczny i ma więcej płynności – mówi Radosław Marcinkowski. 

Ze względu na napięty grafik i na zawody rozgrywane w Polsce do Włoch jadę tylko dwie narciarki UW. O medale walczyć będzie Adrianna Borowik, która w ubiegłej edycji cyklu AZS Winter Cup w slalomie zajęła drugie miejsce oraz Dominika Srokosz, która regularnie mieści  się w pierwszej 15. Akademickiego Pucharu Polski. 

– W ubiegłym sezonie posmakowałam po raz pierwszy narciarskich zagranicznych zawodów pod szyldem Inter Winter Cup w Słowenii. Gdy pojawiła się zapowiedź AME, wiedziałam że muszę tam pojechać. Nie raz jeździłam po włoskich stokach, ale nigdy nie byłam w Val di Zoldo. Cieszy mnie więc, że mamy zarezerwowany jeden dzień przed zawodami na trening i rekonesans stoku. Mając wielokrotne doświadczenie startowe z Akademickich Mistrzostw Polski i Akademickiego Pucharu Polski jadę tam zarówno po nowe doświadczenie jak i po maksymalnie wysoki wynik. Nie znamy jeszcze poziomu rywali, ale patrząc po liczbie uczelni zapowiada się duża rywalizacja i z ekscytacją czekam na adrenalinę na starcie. Dzięki wkładowi trenerów od przygotowania motorycznego i techniki narciarskiej liczę na dobry występ – dodaje Dominika Srokosz. 

Ceremonia otwarcia imprezy nastąpi 18 grudnia o godzinie 16:30. W wydarzeniu mogą wziąć studenci europejskich uniwersytetów między 17 a 30 rokiem życia. Organizatorem wydarzenia jest Włoski Akademicki Związek Sportowy oraz Uniwersytet Ca’ Foscari w Wenecji. Zawody odbywają się pod egidą Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego (EUSA). 

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Tomasz Serwiak / FB AMP w Snowboardzie 

Skład:  
Katarzyna Cydzik –  snowboard
Agnieszka Łapińska – snowboard 
Klaudia Nowak – snowboard 
Julia Oleksiuk – snowboard 
Marta Olczak – snowboard 
Radosław Marcinkowski –  snowboard 
Krzysztof Orwaldi –  snowboard 
Konrad Siwiec –  snowboard 
Gabriel Seroczyński –  snowboard 
Krzysztof Skrobliński –  snowboard 
Ireneusz Sołtykiewicz –  snowboard 
Adrianna Borowik – narciarstwo 
Dominika Srokosz –  narciarstwo