AZS UW zagra z wikingami

Piłkarze wodni AZS Uniwersytetu Warszawskiego wystąpią w silnie obsadzonym turnieju – Nordic Water Polo Ligue. Zmierzą się tam z najlepszymi drużynami ze Szwecji i Finlandii, ale też Litwy oraz Polski.

Po krótkiej przygodzie z Europejską Ligą Mistrzów azetesiacy ponownie chcą się sprawdzić na międzynarodowych wodach. Aktualni mistrzowie kraju wezmą udział w czwartym sezonie Nordic Waterpolo Ligue. Rozgrywki nie są prowadzone pod auspicjami LEN (Europejskiej Federacji Pływackiej), ale dzięki rosnącemu poziomowi aspirują do tego grona. W tym roku wśród drużyn znajdą się m.in. mistrzowie Ukrainy – Dynamo Kijów , czy liderzy słowackiej ekstraligi – KPV Novaky.

– Drużyny które nie grają w najmocniejszych ligach nie mają z kim grać w rozgrywkach międzynarodowych. Dla nas występ w Lidze Mistrzów skończył się wysokimi porażkami. Dobrze byłoby się ograć z zespołami, które są na podobnym lub nieco wyższym poziomie. Nordic Water Polo Ligue jest pewną alternatywą i szansą na zdobycie doświadczenia – wyjaśnia Jakub Bednarek, trener AZS UW.

W swojej grupie warszawianie zagrają z litewskim Vandensvydis Wilno, szwedzkimi Jarfallą i SPIF Waterpolo oraz fińskim Koupion Uimaseura. Awans do finału uzyskają dwie najlepsze drużyny. Mecze odbędą 11-13 marca w Wilnie.

– Trudno powiedzieć kto będzie faworytem naszej grupy, bo w tym turnieju mogą też grać zawodnicy, którzy na co dzień występują w innych ligach. Jeśli kogoś stać, to może stworzyć taką „Legię Cudzoziemską”. Drużyna z Wilna na pewno będzie chciała się dobrze zaprezentować i na takie zawody może ściągnąć kilku Serbów. Kiedyś Jarfalla była mocna, ale nie wiem jak teraz grają. Spodziewam się jednak wyrównanych meczów, a naszym celem jest wyjście z grupy – dodaje szkoleniowiec AZS UW.

Finałowy turniej Nordic Water Polo Ligue rozegrany zostanie w czerwcu w Łodzi. W roli obrońców tytułu występuje tamtejszy ŁTSW OCMER.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Paweł Małaczewski

(29.12.2021)