Wioślarskie derby Warszawy UW – PW już po raz 71.

Inauguracja roku akademickiego tym razem przebiegać będzie na sportowo. Już po raz 71. w historii zmierzą się wioślarskie osady Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Serię porażek przełamać będą chcieli reprezentanci naszej uczelni. Czy im się to uda? Przekonamy się w sobotę.

1 października na Wiśle odbędzie się kolejna odsłona pojedynku wzorowanego na słynnych regatach The Boat Race – pomiędzy Oxford i Cambridge. Rywalizacja ósemek Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego będzie ukoronowaniem sportowego święta rozgrywanego w ramach 6. Amatorskich Mistrzostw Warszawy. Chociaż ostatnio stan wody na królowej polskich rzek był dość niski, to emocje sięgać mają zenitu.

Rywalizację dwóch renomowanych uczelni w ostatnich latach zdominowała Politechnika Warszawska. W ubiegłym roku „inżynierowie” wygrali po raz 12-ty z rzędu wyprzedzając kolegów z „uniwerku” o 2 sekundy. Wioślarze z Krakowskiego Przedmieścia na wygraną czekają już od 2009 roku. Przez lata zmieniała się więc tylko pora rozgrywania wyścigu i rywalizacja przeniesiona została z czerwca na październik. Zmieniało się też miejsce rozgrywania regat i pojedynek przenoszony był na Kanał Żerański.  

W tym roku zawody zapowiadają się atrakcyjnie dla kibiców i ponownie będzie można je oglądać spacerując nad brzegiem Wisły. Wyścigi odbywać będą się między 511 a 510 km Wisły, czyli pomiędzy mostami Poniatowskiego i Łazienkowskim. Start znajdował będzie się na wysokości obiektu WTW (ul. Wioślarska), a meta naprzeciwko TWDW (Towarzystwo Wisła Dla Wioślarzy). Uczestnicy będą płynęli pod prąd.

Wyścig ósemek UW – PW wystartuje o godzinie 13. Wcześniej rozegrane zostaną wyścigi ósemek licealnych. Ceremonia dekoracji odbędzie się w pobliżu Monta Beach Volley Club (gen. Mariusza Zaruskiego 12).

Organizatorem akademickich regat jest AZS Warszawa. Partnerami jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, m.st Warszawa, Dzielnica Wisła, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Towarzystwo Wisła dla Wioślarzy oraz radiowa Czwórka.

Txt: Robert Zakrzewski
Foto: Michał Szypliński

Program (1.10. 2022):
6. Amatorskie Mistrzostwa Warszawy – początek ok. 9:45
71. regaty UW – PW
12:20 – ósemki licealne
13:00 – ósemki UW – PW