Piłkarze wodni Drużyną Klubową Roku

Piłkarze wodni AZS Uniwersytetu Warszawskiego znaleźli się w gronie zwycięzców XXII Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy. Waterpoliści zostali uznani za Sportową Drużyną Klubową Roku oraz otrzymali nagrodę „Woda bez Barier”.

To był wyjątkowo udany rok dla azetesiaków, którzy jako beniaminek rozgrywek szturmem podbili ekstraklasę zdobywając tytuł mistrzów Polski. Był to pierwszy złoty medal w tej dyscyplinie wywalczony dla Warszawy od 1965 roku. Jakby było mało do swojego dorobku dołożyli jeszcze krajowy puchar pokonując w finale Polonię Bytom. Na ten sukces pracowali od kilku sezonów.

Na krajowych pływalniach wygrali wszystko i spróbowali swoich sił na szerszych wodach. Po raz pierwszy od czterech lat mistrzowie Polski wystąpili w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Chociaż przegrali cztery spotkania i szybko zakończyli udział, to zebrali cenną lekcję.

– Chciałbym podziękować w imieniu klubu i sekcji za to wyróżnienie. Cieszymy się, że tytuł mistrzowski wrócił po 56 lat przerwy do Warszawy. Silna piłka wodna w stolicy może wpłynąć na wzrost zainteresowania całą konkurencją. Chciałbym podziękować też miastu za wsparcie, Uniwersytetu Warszawskiemu i Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu – powiedział Olaf Weker, wiceprezes zarządu AZS UW.

Drużyna otrzymała też nagrodę „Woda bez Barier” ufundowaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Oprócz okazałej statuetki otrzymali oni czek na 7500 zł. To dopiero piąty raz w historii plebiscytu, kiedy przyznano to wyróżnienie.  Wśród dotychczasowych laureatów są m.in wioślarska Agnieszka Kobus-Zawojska, pływacy Radosław Kawęcki i Julia Chmielewska, oraz zespół rugby na wózkach.   

Piłkarze wodni AZS UW nie mają czasu na świętowanie, bo już w weekend w Warszawie rozpocznie się turniej „Final Six” Pucharu Polski. Zmagania odbędą się na pływalni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,a azetesiacy będą bronić trofeum.

Organizatorem plebiscytu jest m.st. Warszawa. Nagroda dla Sportowej Drużyny Klubowej Roku przyznawana jest od 2018 roku. Do tej pory dwukrotnie zwyciężała Legia. W ubiegłym roku ze względu na pandemię i wiele odwołanych imprez plebiscyt miał charakter podsumowania ostatniego 20-lecia.

Tegoroczna edycja plebiscytu została zdominowana przez AZS. Za Sportową Imprezę Roku uznano zawody Od Młodzika do Olimpijczyka organizowane przez AZS Warszawa.

Autor: Robert Zakrzewski

(24.02.2022)