Pełną parą do finału   

Zmieniony system rozgrywania półfinałów nie wpłynął znacząco na losy rywalizacji. Zgodnie z oczekiwaniem półfinał B Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej zdominowały pary Uniwersytetu Warszawskiego.

W poniedziałek 29 maja na ośmiu boiskach Monta Beach Volley Club, położonych malowniczo tuż nad Wisłą, rywalizowały 22 pary żeńskie i 20 męskich. Pogoda była prawdziwie plażowa, a każdy kolejny rozegrany mecz dawał się siatkarzom i siatkarkom we znaki. Awans do ogólnopolskiego finału uzyskać miało po osiem najlepszych par. W tym roku zmagania trwały tylko jeden dzień, aż do wyłonienia duetów, które awansują do finałów. Zrezygnowano z drugiego dnia rywalizacji w którym grano o konkretne miejsca, bo spotkania często kończyły się kreczem.

Zmagania przebiegały w ekspresowym tempie. Wśród pań bardzo dobrze sobie poradziły pary Uniwersytetu Warszawskiego : Agata Ceynowa/ Karina Jakuć oraz Izabela Błasiak/ Justyna Łukaszewska, które zajęły miejsca 1-2. Wygrały one po trzy spotkania i pewnie pięły się w drabince turniejowej. Na miejscach 3-4 uplasowały się ich koleżanki Patrycja Jundziłł i Julia Gierczyńska, a także reprezentantki SGGW – Joanna Kuczka, Alicja Cybulska, które wracają na finały Akademickich Mistrzostw Polski po dwuletniej przerwie.

– Warunki do grania były trudne bo było gorąco. Ale obiekt jest świetny a poziom jest dużo wyższy niż rok temu. To już są nasze czwarte AMP-y, trochę się znamy i wiemy jak razem grać. W tym sezonie razem grałyśmy razem tylko podczas Akademickich Mistrzostw Warszawy, ale z innymi partnerkami sezon zaczęłyśmy już na początku maja. Awans do finałów to dla nas sukces, bo ostatni raz grałyśmy tam dwa lata temu więc to będzie taki powrót. W tym roku to był jednak też nasz plan minimum – mówiły Joanna Kuczka, Alicja Cybulska.

W turnieju mężczyzn na miejscach 1-2 uplasowali się Patryk Tyszka i Rafał Maluchnik z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Maciej Kaszewiak i Miłosz Kruk z Politechniki Łódzkiej. Para Tyszka/Maluchnik po drodze pokonała też swoich kolegów z pary UW 1 – Jakuba Skrajnego, Tomasza Jaroszczaka, którzy zajęli ostatecznie miejsca 3-4 razem ze swoimi kolegami z uczelni Adamem Maniosem i Michałem Koryckim.

– Poziom jak zwykle w tej strefie jest bardzo wysoki, bo grają tu pary które występują w rankingowych turniejach mistrzostw Polski. Zmiana formatu rozgrywania półfinału, to też bardzo dobre posunięcie bo nie trzeba przedłużać turnieju i nabijać liczby meczów. Zmianą była też nowa piłka, która graliśmy. Bardzo podobna z wyglądu ale robiła trochę różnicy w grze i większość zawodników mogła być zaskoczona – ocenili Patryk Tyszka i Rafał Maluchnik.

Finał Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej w tym roku odbędzie się w Warszawie. Uczestnicy ponownie zawitają na boiska Monta Beach Volley Club. Zawody odbędą się w dniach 19-21 czerwca.

Organizatorem wydarzenia był AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerem był Uniwersytet Warszawski i AZS Warszawa. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki i PZU.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Selerski

Awans do finału Akademickich Mistrzostw Polski – kobiety

1-2 Ceynowa Agata, Jakuć Karina (UW Warszawa)
1-2 Błasiak Izabela, Łukaszewska Justyna (UW Warszawa)
3-4 Cybulska Alicja, Kuczka Joanna (SGGW Warszawa)
3-4 Gierczyńska Julia, Jundziłł Patrycja (UW Warszawa)
5-6 Żmijewska Katarzyna, Żmijewska Małgorzata (PW Warszawa)
5-6 Klajman Kamila, Maciuszek Natalia (PŁ Łódź)
7-8 Pieśko Małgorzata, Gadomska Kinga (OSW Olsztyn)
7-8 Causanu-Bielak Izabella, Ryglewicz Aleksandra (AWF Warszawa)

Awans do finału Akademickich Mistrzostw Polski – mężczyźni 

1-2 Tyszka Patryk, Maluchnik Rafał (UW Warszawa)
1-2 Kaszewiak Maciej, Kruk Miłosz (PŁ Łódź)
3-4 Jaroszczak Tomasz, Skrajny Jakub (UW Warszawa)
3-4 Manios Adam, Korycki Michał (UW Warszawa)
5-6 Czado Przemysław, Berwald Rafał (MANS Warszawa)
5-6 Nurczyński Jakub, Fotek Sebastian (PW Warszawa)
7-8 Norek Jakub, Kusiak Kamil (UŁ Łódź)
7-8 Dębowski Piotr, Wrzesień Jakub (UM Łódź)