Na tym obozie się migało, ale nie od zajęć

Grupa niesłyszących młodych judoków AZS Uniwersytetu Warszawskiego zakończyła obóz treningowy w Pucku. Podczas, gdy inni cieszyli się wakacjami, oni w ciągu dziewięciu dni odbyli 15 treningów. Wszystko to przygotować ma ich do pierwszych startów i było cenną lekcją judo.

Grupa dzieci niesłyszących trenuje w sekcji AZS Uniwersytetu Warszawskiego dopiero od dwóch lat, ale cieszy się dużym zainteresowaniem i stale się rozwija. W tym roku zorganizowano dla nich pierwszy obóz treningowy w Pucku, który na pewno nie był ostatnim. W obozie wzięły udział dzieci w wieku od 8 do 12 lat. – Treningi były zrównoważone i prowadzone tak żeby każde dziecko mogło z nich coś wynieść. Wplatane były gry i zabawy, tak aby się nikt nie nudził – mówi Karolina Pieńkowska, była zawodniczka AZS UW, a obecnie trenerka.

W obozie uczestniczyły tylko dzieci niesłyszące, z których najbardziej utalentowani i wytrwali w przyszłości mogą trafić do Reprezentacji Polski niesłyszących i walczyć o medale mistrzostw Europy czy świata. Podczas zajęć komendy wydawane są w języku migowym, a trenerka przyznaje, że musiała się ich nauczyć żeby z dziećmi lepiej się komunikować. – Języka migowego nie znam jeszcze w pełni, ale na szczęście w tłumaczeniu pomaga mi zawodnik z kadry niesłyszących. Żeby łatwiej podopiecznym było przyswajać techniki sama pokazuje je kilkakrotnie i staram się poświęcić więcej uwagi w nauce techniki. Przykładowo kieruje ich rękoma gdy trzeba znaleźć właściwy kierunek rzutu. Często też pozwalam się im rzucać, aby wiedziały jak powinny się zachować – wyjaśnia.

Młodzi judocy mają okazję ćwiczyć pod okiem wielokrotnej medalistki mistrzostw Polski, a także mistrzyni Europy i wicemistrzyni Europy w rywalizacji drużynowej. Swoją karierę zawodniczą zakończyła w 2022 roku i płynnie przeszła do pracy w roli trenerki. – Dostałam propozycje z Instytutu Głuchych w Warszawie, żeby stworzyć grupę. I tak się złożyło że raczej nie przygotowywałam się jakoś specjalnie do tej roli. Wychodzi mi to w miarę naturalnie – dodaje Karolina Pieńkowska, która jest też trenerką kadry narodowej w judo osób niesłyszących.

Sekcja judo AZS Uniwersytetu Warszawskiego istnieje od ponad 60 lat. Zajęcia w klubie prowadzone są od poniedziałku do piątku w salach przy ul. Karowej 18. Sponsorem głównym projektu “Judo na Karowej” jest PKN ORLEN.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Karolina Pieńkowska/archiwum prywatne