Liczą na koncertowe występy i awans

W najbliższy weekend grać będą nie tylko gwiazdy podczas Juwenaliów. Przed nami półfinał A Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej kobiet. O awans do decydującego turnieju koncertowo zagra 12 uczelni. Niestety pięć z nich wyjeździe ze stolicy z pustymi rękami.

Spotkania rozgrywane będą od piątku do niedzieli w halach przy ul. Banacha 2a i ul. Szturmowej 1/3. Zaplanowano w sumie 28 gier w systemie 2 x 20 minut. Stawka półfinału jest bardzo mocna, bo zagrają w nim aktualne akademickie mistrzynie Polski – Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz brązowe medalistki – Politechnika Łódzka.

Awans do kolejnej rundy wydaje się być tylko formalnością też dla zawodniczek AWFiS Gdańsk, które rok temu były czwarte. Natomiast niespodziankę mogą sprawić studentki UTH Radom, które rok temu nie brały udziału w rozgrywkach. Wszystko jednak wskazuje, że może być to drużyna oparta o zawodniczki z drużyny 1 ligi.

Na poprawienie wyniku z zeszłego sezonu liczą gospodynie czyli studentki Uniwersytetu Warszawskiego. Rok temu w finale zajęły dopiero 13 miejsce, choć jeszcze w 2020 roku były czwarte. Powtórzyć tamten sukces może być trudno. Póki co najważniejsze jest jednak, żeby znaleźć się wśród siedmiu najlepszych drużyn półfinału.

– Z mojego doświadczenia w walce o awans do finałów wiem, że decydująca może być dyspozycja drużyn. Składa się na to składa liczebność ekip, przygotowanie sprawnościowe oraz liczba zawodniczek z uczelni, które występują na ligowych parkietach. Akademickie rozgrywki różnią się od ligowych między innymi ze względu na różnorodność zawodniczek, które w nich występują. Drużynie Uniwersytetu Warszawskiego w zeszłym roku zabrakło przede wszystkim sił, żeby walczyć o wyższe miejsca, bo część zawodniczek była po całym sezonie grania w pierwszej lidze, a dodatkowo liczebność drużyny była ograniczona co na pewno przełożyło się na wynik – mówi Nina Skierska zawodniczka AZS Uniwersytetu Warszawskiego, która w zeszłym sezonie zakończyła udział w AMP-ach.

Pierwsze mecze rozegrane zostaną w piątek o godzinie 13:00. Na inaugurację w hali przy ul. Banacha SGH Warszawa zagra z UTH Radom, a przy Szturmowej AWFiS Gdańsk zmierzy się z Politechniką Poznańską. Większość rozstrzygnięć zapadnie już w sobotę. Meczem o największą stawkę będzie niedzielne spotkanie o 7. miejsce, bo zwyciężczynie otrzymają bilet do turnieju finałowego. Finał odbędzie się w Opolu w dniach 25-28 maja.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Warszawskie. Partnerem jest Uniwersytet Warszawski. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PZU.