Klubowe spotkanie przed świętami 

Były gorące życzenia, podsumowania, zapowiedzi i żarty. Przedstawiciele różnych sekcji AZS Uniwersytetu Warszawskiego spotkali z rektorem uczelni prof. Alojzym Nowakiem podczas klubowej wigilii.  

W czwartek w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego zebrali się azetesiacy i azetesiaczki reprezentujący barwy Uniwersytetu Warszawskiego. Data spotkania wyznaczona na dwa dni przed świętami sprawiła, że nie wszyscy jednak mogli przybyć na miejsce. Dla zgromadzonych była to nie tylko okazja, żeby porozmawiać z rektorem. Ale też jedna z nielicznych szans, żeby poznać koleżanki i kolegów, którzy reprezentują barwy Uniwersytetu Warszawskiego w innych konkurencjach.

W minionym sezonie Akademickich Mistrzostw Polski studenci największej polskiej uczelni zajęli drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Uniwersytet Warszawski był jedną z dwóch szkół wyższych, który brał udział we wszystkich konkurencjach. Mimo rosnących kosztów funkcjonowania wielu uczelni, w tym sezonie ma być podobnie. 

Rektor zapowiedział wsparcie dla studentów-sportowców. Zażartował też, że jeśli wygrana w AMP-ach nie wróci do Warszawy, to mogą zajść zmiany we władzach klubu.               

– Uniwersytet Warszawski finansowo ma się dobrze i realizujemy wszystkie zadania jakie są przed nami. Mam tu na myśli badania i edukację, ale też sport, który jest częścią wykształcenia akademickiego. Nie zapominamy również o części artystycznej. Żadna z tych działalności nie jest zagrożona. Dodatkowo wszystko wskazuje, że jest możliwa zmiana w ustawie, która dawać będzie mogła rektorom uczelni możliwość wspieranie sportu akademickiego. Ja mówiłem już do zebranych nieco pół serio o tym, ale jesteśmy tak potężną uczelnią pod względem badawczym i sportowym, że musimy powalczyć pierwszą pozycję w AMP-ach – mówił prof. Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego i jednocześnie prezes AZS Uniwersytetu Warszawskiego.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w ubiegłym roku, było podjęcie współpracy z UKS G-8 Bielany. Po ukończeniu szkoły średniej pływacy z tego klubu mogą reprezentować barwy AZS UW i ubiegać się o miejsce na uczelni. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już na przełomie maja i czerwca podczas Mistrzostw Polski seniorów pływacy i pływaczki AZS zdobyli 5 medali w tym 2 złote. Dodatkowo Barbara Mazurkiewicz ustanowiła rekord Polski na 100 m stylem klasycznym (31,06). 

– Klub G-8 jest skonstruowany na nowoczesnych podwalinach treningu. Staramy się nadążać za nowinkami światowymi, monitorowaniem i podejściem do zawodnika. Na świecie są to już sprawdzone metody, ale wdrażamy jest też w nasze treningi. Pomysł na współpracę z Uniwersytetem Warszawskim powstał z prostego powodu. Nie jesteśmy zadowoleni z rozwoju naszych zawodników, którzy wyjeżdżają na studia do USA. W naszym programie staramy się przygotować właśnie na etap akademicki i żeby tam dopiero mogli dotknąć tego treningu maksymalnego. Stąd pomysł, że w Polsce rozwijać ścieżkę dwutorową dla osób, które chcą się dobrze uczyć i trenować – opowiada Łukasz Drynkowski, trener w klubie G-8 Bielany.

Na zakończenie oficjalnej części spotkania Tadeusz Tomaszewski – prezesa Polskiego Związku Szermierczego i wykładowca na wydziale Prawa i Administracji przekazał rektorowi rapier. Początkowo wszystko miało się odbyć podczas gali z okazji 100-lecia związku. Jednak prof. Alojzy Nowak odbierał wtedy tytuł doktora honoris causa. Reszta spotkania upłynęła przy miłych rozmowach i życzeniach. Kolejne takie spotkanie dopiero za rok.                 

Tekst: Robert Zakrzewski