Każdy tu celuje w rywali oraz podium

Zanim opadną maski oraz kurz po stoczonych pojedynkach to poznamy Akademickich Mistrzów Polski w szermierce. Po raz drugi z rzędu zawody odbędą się w stolicy, a organizatorem jest AZS Uniwersytetu Warszawskiego. 

W tym roku najlepsi studenci i mistrzowie fechtunku wyłonieni zostaną na Pradze-Południe, a dokładnie na terenie Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 135 przy ul. Grzegorza Przemyka 5. W turnieju weźmie udział ponad 130 studentów i studentek z 32 uczelni. Mistrzostwa rozgrywane będą w sześciu konkurencjach: florecie kobiet i mężczyzn, szabli kobiet i mężczyzn oraz szpadzie kobiet i mężczyzn. Wszystko przebiegać będzie na ośmiu planszach.

W klasyfikacji generalnej uczelni tytułu bronić będzie Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, która rok temu o sześć punktów wyprzedziła Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Gospodarze imprezy rok temu zajęli temu zajęli odległe 15. miejsce, ale teraz liczą na poprawę tego wyniku. Dla wszystkich będzie to też doskonała okazja, żeby sprawdzić się w boju przed nadchodzącymi międzynarodowymi imprezami.   

– Od kiedy szermierka znalazła się w programie Akademickich Mistrzostw Polski, to jest to dla całej dyscypliny bardzo ważny turniej. Kalendarz imprez co prawda jest bardzo napięty, ale zawodnicy zawsze na niego bardzo się mobilizują. Za moment mamy Igrzyska Europejskie w Krakowie i mistrzostwa świata w Mediolanie, a później Letnią Uniwersjadę ale wszyscy najlepsi starają się tu wystartować. Dla nas to kluczowy moment sezonu, bo przed nami same najważniejsze imprezy i zawodnicy powinni być już w swojej najwyższej formie lub się do niej zbliżać – powiedział Łukasz Mandes, dyrektor sportowy Polskiego Związku Szermierki i jeden z koordynatorów turnieju.           

Indywidualnie na planszy zobaczymy obrończyni tytułu w szpadzie kobiet Glorię Klughardt (AWF Kraków) – podwójną medalistkę tegorocznych Mistrzostw Europy juniorów. Wśród mężczyzn swój sukces w szpadzie powtórzyć będzie chciał Wojciech Lubieniecki (AGH Kraków). O najwyższe laury będzie walczył też Maciej Bem (UAM Poznań), który pod koniec maja został drużynowym wicemistrzem Europy młodzieżowców we florecie. Nie zabraknie też szablistki Zuzanny Cieślar (AWF Katowice), która na koncie ma nie tylko złoto Akademickich Mistrzostw Polski z ubiegłego roku, ale też brąz mistrzostw Europy młodzieżowców. To oczywiście część z nazwisk na które warto zwrócić uwagę.  

Po raz kolejny w tym sezonie na uczestników czekać będą memoriałowe nagrody przywracające pamięć o dawnych mistrzach i azetesiakach. Najlepsza zawodniczka otrzyma Nagrodę im. Wandy Dubieńskiej – pierwszej Polki, która wystartowała na igrzyskach olimpijskich i była mistrzynią kraju w szermierce, tenisie i biegach narciarskich. Najlepszy zawodnik otrzyma Nagrodę im. Adama Papee – dwukrotnego brązowego medalisty olimpijskiego w szermierce (1924,1928). 

Akademickie Mistrzostwa Polski w szermierce odbędą się w niedzielę 11 czerwca. Biuro zawodów czynne będzie od godziny 7 rano. Początek zawodów o godzinie 10 (floret), a dwie godziny później rywalizację rozpoczną szpadzistów. Około godziny 15 zobaczymy pojedynki szablistów. Dekoracja zaplanowana jest na godzinę 18.

Organizatorem wydarzenia AZS Uniwersytetu Warszawskiego, a partnerem jest Uniwersytet Warszawski i Polski Związek Szermierczy. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PZU.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Selerski