Derby na dobry początek Ekstraligi Futsalu

Kiedy dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze to znak że czas najwyższy rozpocząć rozgrywki Ekstraligi Kobiet w futsalu. Rusza najbardziej akademicka liga w Polsce, gdzie derby AZS nie są wyjątkiem, a regułą. O jak najwyższe miejsce walczyć będą zawodniczki AZS Uniwersytetu Warszawskiego.  

W tym sezonie w najwyższej żeńskiej klasie rozgrywkowej wystąpi pięć zespołów z gryfem w herbie. Liczba ta w ostatnich latach nieco zdążyła się już skurczyć, ale to i tak wciąż prawie połowa z 12 zespołów występujących w dwóch grupach Ekstraligi. Większość ekip zmierzy się w grupie północnej, gdzie oprócz mistrzyń Polski – AZS UAM Poznań zagra też AZS Uniwersytetu Gdańskiego, AZS Uniwersytetu Warszawskiego i AZS AWF Warszawa.

Już w pierwszej kolejce czekają nas akademickie derby stolicy pomiędzy AZS UW i AZS AWF. W ubiegłym sezonie lepiej wypadły podopieczne trenerki Marii Wąsowskiej, które awansowały do fazy pucharowej. Natomiast przebudowana drużyna z Bielan musiała walczyć o utrzymanie w barażach.  Co ciekawe ubiegły sezon obie drużyny rozpoczynały również od lokalnego pojedynku. We własnej hali górą było AZS UW wygrywając 6:2. Jak będzie tym razem przekonamy się w niedzielę. 

– Kibice będą mogli zobaczyć zespół ambitny, zdeterminowany i głodny gry. Jedno jest pewne na parkiecie będzie ogień! Trzon naszego zespołu jest stabilny z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Oczywiście w każdym sezonie „mecz otwarcia” jest niewiadomą. Jestem jednak przekonana, że zobaczymy ciekawy pojedynek – powiedziała Maria Wąsowska, trenerka AZS Uniwersytetu Warszawskiego.

Przed rozpoczęciem sezonu trawiastego do drużyny AZS UW dołączyło kilka nowych zawodnicze m.in Ada Bartosiewicz (KS Raszyn), Aleksandra Draba i Kinga Rosłon (Jantara Ostrołęka) oraz Marta Wypych ze Ślęzy Wrocław.

–  Bardzo cieszy nas powrót do treningów Katarzyny Jeryng i Julity Dawidczyk. Przed startem sezonu trawiastego dołączyły do nas 4 nowe zawodniczki. One dopiero uczą się futsalu i jak już się nauczą to będą dużym wzmocnieniem zespołu. Mamy również grupę młodych zawodniczek, które sumiennie pracują na treningach, a wyróżniające się dostaną szansę na ekstraligowych parkietach – dodaje trenerka AZS UW.

Początek meczu 6 listopada o godzinie 20 w hali przy ul. Banacha 2a. Dla kibiców wstęp wolny.

Po rundzie zasadniczej drużyny z miejsc 1-4 z obu grup awansują do fazy pucharowej. Zespoły które zajmą 5. miejsca będą walczyły o utrzymanie w barażach z 2 drużyną z lokalnej 1 ligi. Szósta drużyna w tabeli bezpośrednio spada do lokalnej 1 ligi.

Txt: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Selerski