azs-uw-akademicki-mistrz-1819-baner

Uniwersytet Warszawski po raz ósmy triumfuje!

Uniwersytet Warszawski po raz ósmy w historii i trzeci z rzędu obronił tytułu Akademickiego Mistrza Polski. W klasyfikacji generalnej zawodnicy z UW zapisali na swoim koncie aż 2 287 punktów. To wynik o zaledwie 20 pkt gorszy od tego z poprzedniego sezonu. Taki rezultat był wystarczający, aby uplasować się na najwyższej lokacie i wyprzedzić naszego stałego rywala, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, o 50 punktów. Na trzecim miejscu znalazła się Politechnika Gdańska z 2 190,5 punktami.

Klasyfikacja generalna Akademickich Mistrzostw Polski 2018/2019:

1. Uniwersytet Warszawski                          2 287 pkt
2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie   2 238 pkt
3. Politechnika Gdańska                                         2 190,5 pkt
4. Politechnika Wrocławska                                  2 069,5 pkt
5. Politechnika Poznańska                                     2 048 pkt

W tym sezonie nasi studenci zdobyli 14 pucharów klasyfikacji generalnej poszczególnych dyscyplin. Najlepiej poradzili sobie zawodnicy sekcji kolarstwa górskiego kobiet i mężczyzn, snowboardu mężczyzn, siatkówki plażowej kobiet i mężczyzn oraz tenisa kobiet.

Puchary za drugie miejsce zdobyły akademickie drużyny biegów przełajowych kobiet, brydża, lekkiej atletyki kobiet oraz wspinaczki sportowej kobiet i mężczyzn.

W zaciętej rywalizacji podczas meczu finałowego koszykówki srebrne medale i tytuł wicemistrzyń Polski wywalczyły nasze koszykarki: Monika Bieniek, Katarzyna Chodkowska, Pola Dmochewicz, Agata Kowalczyk, Martyna Kołakowska, Anna Pawłowska, Gabriela Piech, Aleksandra Pląsek, Kamila Płatek, Weronika Skibicka, Gabriela Świętochowska i Ida Wiśniewska.

Z pucharami za trzecie miejsce do Warszawy wrócili zawodnicy tenisa stołowego kobiet oraz tenisa mężczyzn.

Klasyfikacja medalowa Akademickich Mistrzostw Polski 2018/2019 (złoto-srebro-brąz):

1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach    (12-17-8)
2. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie     (11-3-6)
3. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie                   (10-7-6)
4. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie        (8-13-13)
5. Uniwersytet Warszawski                                         (8-7-14)

W tym roku naszym reprezentantom udało się zdobyć aż 29 medali Akademickich Mistrzostw Polski. Miejsce w tabeli klasyfikacji nie jest wysokie, ale stanowi największą liczbę nagród indywidualnych w historii startów Uniwersytetu Warszawskiego w rozgrywkach AMP.

Tytuł Akademickiego Mistrza Polski tego sezonu wywalczyli: Angelika Mach w biegach przełajowych na 6 km, Aleksandra Śmiech w rzucie młotem, Szymon Jasiński w judo (- 66 kg), Aleksander Kosacki w bankeda slalom (snowboard). Daniel Rzadkowski, jako jedyny reprezentant naszego Uniwersytetu, stanął dwukrotnie na najwyższym stopniu podium. Złoty medal w klasyfikacji generalnej zdobył na dystansach 50 i 100 metrów stylem dowolnym w pływaniu. Na zakończenie sezonu swoje tytuły wywalczyła para Agnieszka Adamek / Izabela Błasiak w siatkówce plażowej oraz drużyna tenisa kobiet w składzie: Joanna Nowakowska, Valeryia Darashuk, Zofia Kulig i Aleksandra Tomczyk.

Po indywidualne srebro sięgnęli: brydżyści w turnieju teamów (Stanisław Mączka, Konrad Majewski, Rafał Marks. Łukasz Trendak), Zuzanna Haber – ujeżdżenie profi (jeździectwo),  Sandra Lickun – judo ( – 70 kg), Bartłomiej Macieja – szachy, Szymon Czartoryjski – floret (szermierka), Jerzy Laskowski – wspinaczka na trudność.

Reprezentacja UW zgarnęła aż 14 brązowych medali. Swój sukces odnotowały dziewczyny w turnieju tenisa stołowego, w składzie: Paulina Krzysiek, Barbara Płaskonka, Bingran Ren i Katarzyna Ślifirczyn. W sportach walki na podium stanęli Mikołaj Szuba w judo (- 90 kg) i Maria Stranc w karate WKF (kumite indywidualne – 55 kg). Maciej Jeziorski został podwójnym medalistą kolarstwa górskiego w wyścigach indywidualnych na czas oraz ze startu wspólnego. Natalia Kochańska zgarnęła nie dwa, a aż trzy krążki w strzelectwie sportowym (50 m karabin dowolny leżąc, 50 m karabin dowolny, 10 m karabin pneumatyczny).

Debiut występów UW w trójboju siłowym zaliczyła Agata Przybylska, zgarniając brązowy medal w kat. do 63 kg. Nasi pływacy wrócili z Lublina z trzecim miejscem Wojciecha Kaźmierczaka na 100 m stylem zmiennym oraz sukcesem sztafety 4×50 m stylem dowolnym (Daniel Rzadkowski, Wojciech Kaźmierczak, Cezary Zieliński, Yauheni Puzan). Po jednym brązowym krążku zdobyły Julia Leonardi we wspinaczce sportowej na trudność i Anna Golczewska w biegu na 100 m przez płotki. Nie można zapomnieć o turnieju drużynowym tenisa panów, gdzie Uniwersytet Warszawski był godnie reprezentowany przez Mikołaja Jędruszczaka, Tomasza Moczek, Bartosza Klukowskiego oraz Piotra Kropiwnickiego.

To tylko część sukcesów naszego klubu. Warto pamiętać, że podczas AMP zawodnicy klasyfikowani są także w typach uczelni, gdzie w kategorii Uniwersytetów też możemy pochwalić się licznymi sukcesami i workiem medali.

Autor: Anna Markowska-Wójcik