Sekcja Lekkoatletyczna Kobiet i Mężczyzn

Treningi sekcji odbywają się pięć razy w tygodniu, w następujących terminach:

Poniedziałki: 18:00–19:30, Kompleks lekkoatletyczny Akademii Wychowania Fizycznego (ulica Marymoncka 34, Warszawa).

Wtorki: 19:30–21:00, Siłownia na poziomie -1 Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (ulica Dobra 56/66, Warszawa).

Środy (dodatkowy): 19:00–20:30, Okolice Stadionu Narodowego (aleja księcia Józefa Poniatowskiego 1).

Czwartki: 18:00–19:30, Kompleks lekkoatletyczny Akademii Wychowania Fizycznego (ulica Marymoncka 34, Warszawa).

Piątki: 18:00–19:30, Siłownia na poziomie -1 Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (ulica Marymoncka 34, Warszawa).

Sekcję zarówno żeńską jak i męską trenuje Pani Elżbieta Rączka, telefon: +48 605 400 727, adres e-mail: ei.raczka@uw.edu.pl

 

Historia sekcji lekkiej atletyki i biegów przełajowych

Tradycja organizowania treningów i zawodów biegowych na Uniwersytecie Warszawskim charakteryzuje się bogatą, już ponad dwustuletnią historią.

Jeszcze w czasach Królestwa Polskiego, jednym z głównych propagatorów biegania na ziemiach polskich był lekarz Karol Kaczkowski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1829–1830. Jeszcze jako nauczyciel w liceum w Krzemieńcu Kaczkowski organizował „wyścigi biegiem do zmierzenia”. Podczas wykładów na Uniwersytecie Warszawskim propagował założenia antyczny ideał kalokagathia polegającego na wysokiej staranności w rozwijaniu walorów umysłowych i sportowych. Powstanie listopadowe na lata przerwało działalność Uniwersytetu Warszawskiego i warszawskich uczelni wyższych (aż do powstania Akademii Medyko-Chirurgicznej w 1857 roku), jednak pamięć o Karolu Kaczkowskim przetrwała – jest patronem Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii. Kontynuatorem zainteresowań badawczych i ideowych Kaczkowskiego był krakowski lekarz Odo Bujwid, który w latach siedemdziesiątych studiował na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim (powstałej w miejsce zlikwidowanej w 1869 roku). Bujwid był propagatorem hasła „w zdrowym ciele, zdrowy duch” i w dwudziestoleciu międzywojennym został prezesem AZS Kraków.

Na początku XX wieku studenci Uniwersytetu Warszawskiego  trenujący dyscypliny sportowe z zakresu lekkiej atletyki zrzeszali się głównie w Uniwersyteckim Związku Sportowym. Wiosną 1916 roku, w okresie okupacji niemieckiej w Warszawie, powstał Akademicki Związek Sportowy. Już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, jesienią 1919 roku, AZS stał się patronem wszystkich studenckich związków sportowych w Warszawie. Reprezentantką AZS była studentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Warszawskiego – Halina Konopacka – która w 1928 roku zdobyła pierwszy w historii polskiego sportu złoty medal olimpijski (w pchnięciu kulą). W latach dwudziestolecia międzywojennego lekkoatleci będący jednocześnie studentami Uniwersytetu Warszawskiego trenowali najczęściej na stadionie położonym w Parku Skaryszewskim czy na sali gimnastycznej ulokowanej przy ulicy Narutowicza. Oczywiście AZS nie był w dwudziestoleciu międzywojennym jedynym klubem, którego barwy reprezentowali studenci–lekkoatleci Uniwersytetu. W pewnym stopniu konkurencyjnymi dla AZS były m. in.: Sportowy Klub Robotniczo-Akademicki (tzw. „SKRA”), Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” czy wśród przedstawicieli ludności żydowskiej Makabi, Hapoel, Gwiazda czy Betar.

Po zakończeniu II wojny światowej, w Polsce Ludowej lekkoatleci na Uniwersytecie Warszawskim trenowali w ramach utworzonego w 1949 roku Akademickiego Zrzeszenia Sportowy. Po odwilży październikowej w 1956 roku AZS przyjął dawną nazwę – Akademicki Związek Sportowy. Lekkoatleci z Uniwersytetu Warszawskiego już od lat pięćdziesiątych startowali w cyklicznie organizowanych zawodach dla studentów – tzw. spartakiadach. Dziś rolę regionalnych zawodów pełnią Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza (przez pewien czas Akademickich Mistrzostw Warszawy). Od 1960 roku sportowcy z Uniwersytetu Warszawskiego startują w Akademickich Mistrzostwach Polski zarówno w lekkiej atletyce jak i w biegach przełajowych jak. W 1963 roku zostaje zorganizowana pierwsza edycja Varsoviady – igrzysk dla studentów pierwszego roku, w której biegacze z Uniwersytetu Warszawskiego również startują nieprzerwanie do dzisiejszego dnia. Ponadto zawodnicy AZS Uniwersytetu Warszawskiego wielokrotnie reprezentowali swoją uczelnię na nieodbywających się już w lekkoatletycznych Akademickich Mistrzostwach Polski na hali (jak i na halowych-lekkoatletycznych Akademickich Mistrzostwach Warszawach.

Według statystyk prowadzonych przez wieloletniego trenera sekcji Romana Stępniewskiego, AZS UW zdobył w klasyfikacjach drużynowych uczelnianych i uniwersyteckich Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce oraz w biegach przełajowych następujące medale:

– w konkurencji żeńskiej: 13 złotych, 7 srebrnych. 2 brązowych

– w konkurencji męskiej: 9 złotych, 10 srebrnych, 5 brązowych

Ponadto od lat AZS UW zajmuje co rok miejsca w pierwszej trójce klasyfikacji drużynowej Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza w biegach przełajowych i w lekkiej atletyce.

W roku akademickim 2022/2023 najważniejszymi imprezami sekcji są Akademickie Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych w Supraślu (31 marca–1 kwietnia 2023 r.) oraz Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce w Poznaniu (18–22 maja 2023 roku r.).

Spośród setek zawodników i zawodniczek, którzy reprezentowali AZS UW w konkurencjach lekkoatletycznych byli olimpijczycy, medaliści Mistrzostw Świata i Europy czy naukowcy. Poniżej przedstawiam sylwetki niektórych z nich:

– Sylwana Gajda – Zawodniczka AZS Uniwersytetu Warszawskiego, wielokrotna medalistka Akademickich Mistrzostw Polski. Jako zawodniczka AZS AWF Warszawa zajęła 6. miejsce w biegu na 800 metrów podczas Halowych Mistrzostw Polski w 2023 roku (Toruń).

– Patrycja Kapała – Uczestniczka lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w 2022 roku (Monachium) w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Zawodniczka również AZS AWF Katowice. Wielokrotna medalistka Akademickich Mistrzostw Polski i lekkoatletycznych Mistrzostw Polski.

– Anna Kiełbasińska – Sprinterka, medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2021 roku w sztafecie kobiet 4 razy 400 metrów (2. miejsce),  medalistka Mistrzostw Świata w Doha w 2019 roku w sztafecie kobiet 4 razy 400 metrów (2. miejsce). Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2021 roku Startowała z sukcesami na Akademickich Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce w latach 2014–2019.

– Angelika Mach – Medalistka Mistrzostw Europy w 2022 roku w Monachium w konkurencji drużynowego biegu maratońskiego (3. miejsce wraz z Aleksandrą Lisowską i Moniką Jackiewicz), uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2021 roku (59. miejsce w maratonie). Wielokrotna medalistka Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce oraz w biegach przełajowych. Do wielu startów przygotowywała się na obozach przygotowawczych organizowanych przez AZS UW.

– Elżbieta Rączka – Trenerka sekcji lekkoatletycznej od 2020 roku. Była zawodniczka sekcji lekkoatletycznej AZS UW. Uczestniczka Mistrzostw Europy w Budapeszcie w 1998 roku. Wielokrotna mistrzyni Polski w pięcioboju i w siedmioboju.

– Lukas Becht – Socjolog i historyk na Uniwersytecie w Wiedniu. Zawodnik sekcji lekkoatletycznej UW w czasie odbywania programu Erasmus.

– Jan Bednarski – Wielokrotny medalista Akademickich Mistrzostw Polski, reprezentant Polski w biegu na orientację na zawodach międzynarodowych, oprócz AZS UW reprezentant klubu UNTS Warszawa.

– Michał Bernardelli – Matematyk, ekonomista, od 2020 doktor habilitowany, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej. Laureat Srebrna i Złota Odznaka Akademickiego Związku Sportowego. Od ponad 20 lat startuje w zawodach akademickich – początkowo reprezentował barwy AZS UW.

– Robert Gawkowski – Doktor habilitowany, historyk sportu, autor m. in. Prac pt. „Sport w II Rzeczpospolitej”, „Futbol dawnej Warszawy” czy „Poczet rektorów Uniwersytetu Warszawskiego”. Jako zawodnik AZS UW drużynowy Akademicki Mistrz Polski na hali w 1991 roku.

– Bogdan Kwiatkowski – Reprezentant Polski w biegu na 110 metrów przez płotki. Zawodnik Akademii Wychowania Fizycznego. Przez wiele lat trener żeńskiej sekcji lekkoatletycznej AZS UW. Autor słów, które są uznawane za credo sekcji: To od Was studentów zależy poziom sportowy sekcji lekkiej atletyki Uniwersytetu Warszawskiego. To Wy nowe pokolenia będziecie decydować o tym, czy po raz kolejny nasza sekcja będzie medalistą Akademickich Mistrzostw Polski. Na treningi zapraszam zarówno nowe osoby, jak i te ze starszych roczników – nigdy nie wiadomo jakie możliwości i jaki talent w sobie skrywacie.

– Roman Stępniewski – Młodzieżowy reprezentant Polski do lat 23 w biegu na 60 i 100 metrów. Zawodnik Akademii Wychowania Fizycznego. Dobrze zapowiadającą się karierę sportową przerwała kontuzja. Na początku lat 70. Został trenerem sekcji lekkoatletycznej mężczyzn. Funkcję tę sprawował do 2020 roku.

– Piotr Łobodziński „Towerrunner” – Sześciokrotny zdobywca Pucharu Świata w Biegach po Schodach, i dwukrotny Mistrz Świata w Biegach po Schodach. Treningi lekkoatletyczne rozpoczynał w 2007 roku w sekcji lekkoatletycznej AZS UW.

– Łukasz Parszczyński – Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku (Londyn) w biegu na 3000 metrów z przeszkodami.

– Maciej Petruczenko – Dziennikarz sportowy, odznaczony Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski w 2001 roku, od 2021 roku honorowy redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego”.

– Kamil Potrzuski – Doktor historii, reprezentant AZS UW na Akademickich Mistrzostwach Polski oraz Akademickich Mistrzostwach Warszawy i Mazowsza w latach 2007–2019. Zajmuje się przede wszystkim dziejami sportu warszawskiego.

– Mikołaj Raczyński „Biegający Filozof” – Medalista Mistrzostw Świata w duathlonie w 2022 roku w Targu Mures (3. Miejsce w kategorii 30–34). Swoją przygodę biegową rozpoczynał w AZS UW.

– Paweł Rączka – Trener sekcji lekkoatletycznej AZS UW w latach 2021–2022. Reprezentant Polski, trener kadry Polski w  biegach przez płotki.

– Robert Urbanek – Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku (Londyn) i w 2016 roku (Rio de Janeiro). Zdobywca brązowego medalu w rzucie dyskiem podczas Mistrzostw Świata w Pekinie, w 2015 roku.

Tekst: mgr Igor Michał Niewiadomski