Medale prosto ze ścianki wspinaczkowej

Dwa brązowe medale w klasyfikacji drużynowej Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej zdobył Uniwersytet Warszawski. Indywidualnie największe sukcesy osiągnęli: Piotr Oleszczuk sięgając po złoto we wspinaniu na trudność oraz Hubert Przytuła zdobywając brązowy medal we wspinaczce na czas.

Od piątku do niedzieli w Bytomiu rywalizowało 343 zawodników i zawodniczek z 42 uczelni. Zawody odbywały w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom, mieszczącym się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”.

Powody do świętowania były już w pierwszego dnia rywalizacji. Piotr Oleszczuk zdobył srebro w bulderingu uznając tylko wyższość Olafa Malinowskiego. To był początek jego drogi na szczyt, bo w sobotę został akademickim mistrzem Polski w konkurencji na trudność. Student Uniwersytetu Warszawskiego po eliminacjach zajmowała czwarte miejsce, ale w finale nie miał sobie równych. Drugi był Kajetan Kupś z AGH, a trzeci Olaf Malinowski z Politechniki Lubelskiej.

Dodajmy, że w rywalizacji pań w tej konkurencji na 8. miejscu uplasowała się Julia Milencka, a 11. była Marta Czajkowska. Zwyciężyła Bianka Janecka z AWF Katowice.

W bardzo popularnej wspinaczce na czas bardzo dobrze się spisał się Hubert Przytuła, który po dwóch biegach prowadził w eliminacjach (5.82 i 5,23 sek.). Drugi był Jan Kroszka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a trzeci wspomniany był wspomniany już Piotr Oleszczuk (6.57 i 6,13 sek.).

W półfinale Hubert przegrał dwubieg z Janem Gurbą (AGH Kraków) i o brąz ścigał się z Janem Kroszką (UŚ Katowice). Po serii błędów z obu stron ostatecznie lepszy okazał się reprezentant UW. W pierwszej rundzie swoje zmagania zakończył Piotr, który po bardzo wyrównanym pojedynku przegrał z Olafem Malinowskim (Politechnika Lubelska).

Natomiast wśród pań do finałowej stawki awansowała Julia Milencka (14,66 i 15,66 sek.). W pierwszej rundzie trafiła jednak na jedną z faworytek imprezy – Natalię Kałucką (ANS w Tarnowie) i nie miała szans, żeby powalczyć o wyższe miejsce.

W klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski Uniwersytet Warszawski zajmuje 3. miejsce, ale sezon dopiero nabiera rozpędu.

Tekst: Robert Zakrzewski