medal_sobierajska_judo_azs_uw

Judocy AZS UW z medalami mistrzostw Polski

Jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe – oto medalowy dorobek AZS Uniwersytetu Warszawskiego po 64. Mistrzostwach Polski w judo rozgrywanych w Trzciance. Reprezentanci stołecznej uczelni mają powody do zadowolenia. Zwłaszcza, że dla większości był to pierwszy start po długiej przerwie.

Na najwyższym stopniu podium stanął Damian Stępień, który zwyciężył w kategorii 81 kg, broniąc już po raz trzeci z rzędu tytuł mistrza kraju. W zaciętej walce o złoto zawodnik AZS UW pokonał judokę AZS AWF Warszawa – Kryło Wesełowskiego.

Kolejne medale były udziałem pań. W kategorii 52 kg srebrny krążek wywalczyła Karolina Pieńkowska, która w finale przegrała z zawodniczką Polonii Rybnik – Agatą Perenc. Pojedynek był powtórką zmagań z 2019 roku, gdy azetesiaczka również musiała zadowolić się drugim miejscem, przegrywając z tą samą przeciwniczką.

Duże powody do zadowolenia miała 18-letnia Katarzyna Sobierajska, która debiutowała podczas mistrzostw Polski seniorów i od razu przywiozła z nich brązowy medal w kategorii 70 kg. Medalistka Mistrzostw Europy Kadetów z 2019 roku pokonała w repasażu Karolinę Tałach-Gast z SGKS Wybrzeże Gdańsk.

Na najniższym stopniu podium stanęła również Sandra Lickun, startująca tym razem w kategorii 78 kg. Srebrna medalistka Mistrzostw Europy w turnieju drużynowym z 2017 roku, w walce o trzecie miejsce pokonała Justynę Śliwę, czyli Akademicką Mistrzynię Polski z 2019 roku, reprezentującą UKS ASzWoj Warszawa.

To były nietypowe mistrzostwa Polski, bo mieliśmy mniej czasu na przygotowania. W pewnym momencie nie mogliśmy nawet trenować na macie, więc przeszliśmy na trening ogólnorozwojowy. Do pewnego momentu nie ćwiczyliśmy judo. Z mocnymi ograniczeniami to się zmieniło dopiero w czerwcu. Ta przerwa pokazała, że dużo straciliśmy. Stopniowo nadrabialiśmy zaległości i zakładaliśmy, że inni mają takie same problemy. Ostatecznie udało się stanąć parę razy na podium i zrealizowaliśmy więcej niż plan minimum – ocenia Zdzisław Grochowski, trener judo AZS Uniwersytetu Warszawskiego.

Na zakończenie rozegrano jeszcze mistrzostwa Polski w mikstach. Drużyny składały się z trzech mężczyzn i trzech kobiet. AZS Uniwersytet Warszawski zajął trzecie miejsce, choć mało brakowało by znaleźć się w finale. Ostatecznie złoto wywalczył AZS AWF Katowice.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyła Polonia Rybnik z dorobkiem trzech medali w tym dwóch złotych i jednego srebrnego. Drugie miejsce przypadło AZS AWF Katowice, który na koncie miał pięć medali w tym dwa złote. Podium uzupełnili Czarni Bytom z sześcioma medalami w tym jednym złotym.

Na czwartym miejscu uplasował się AZS Uniwersytet Warszawski, wyprzedzając AZS AWF Warszawa, który to zdobył jeden złoty medal i jedne srebrny. Na pierwsze pięć miejsc aż trzy przypadły AZS.

teskt: Robert Zakrzewski / Biuro Prasowe AZS Warszawa