Judo: Katarzyna Sobierajska najlepszą juniorką w Europie! (foto, wideo)

W czwartek 5 listopada w chorwackiej miejscowości Porec, Katarzyna Sobierajska zdobyła złoty medal Mistrzostw Europy w judo w wadze do 70 kg. Jednego dnia
stoczyła pięć walk z czego cztery wygrała przez ippon.

Judoczka AZS Uniwersytetu Warszawskiego w drodze do finałowej walki pokonała rywalki z Ukrainy, Grecji, Francji i Izraela. Wszystkie pojedynki zakończyły się przed czasem, a najkrótszy z nich trwał niecałe 20 sekund. Najbardziej znaną przeciwniczką była reprezentantka „trójkolorowych” Morgene Ferol – mistrzyni Europy kadetek z 2017 roku.

Wideo: Finałowa walka Katarzyny Sobierajskiej

W pojedynku o złoto 18-letnia Polka pokonała zawodniczkę z Portugalii Joane Crisostomo, która równie dobrze spisywała się w turnieju. Walka trwała 4 minuty i zakończyła się zwycięstwem Katarzyny Sobierajskiej przez waza-ari, czyli niepełne rzuty na plecy.

Myślę, że najtrudniejsza była pierwsza walka. Możliwe, że było to spowodowane tym, że pierwsza walka zawsze przynosi najwięcej stresu. Ale przyznam, że żadna walka nie była łatwa – oceniała na gorąco mistrzyni Europy juniorów.

Katarzyna Sobierajska z trenerem Zdzisławem Grochowskim

To kolejny sukces w karierze Katarzyny Sobierajskiej, która rok temu w Warszawie wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Europy kadetek, a nie tak dawno była trzecia podczas Mistrzostw Polski seniorów w Trzciance. Zawodniczka jest też na liście rezerwowej na zbliżające się Mistrzostwa Europy seniorów w judo, które odbędą w czeskiej Pradze (19-21 listopada).

Kasia jest bardzo utalentowaną zawodniczką. Nie tylko szybko uczy się nowych technik, ale jak to mówię ma też talent do pracy. Ona jest dopiero pierwszy rok juniorką i ma przed sobą dwa lata startów w tej grupie wiekowej. Patrząc na jej wyniki można przypuszczać, że będzie przynosiła kolejne powody do zadowolenia. Ona wie czego chce. Zdała dobrze maturę, dostała się na dzienne studia, jest poukładana, ma wsparcie rodziny i pierwszego trenera, który skierował ją do nas. Trzeba chwilę poczekać, ale to jest zawodniczka która może być naszą nadzieją olimpijską w Paryżu w 2024 roku – powiedział Zdzisław Grochowski, trener sekcji judo AZS UW, który był na miejscu.

Katarzyna Sobierajska jest wychowanką klubu UKS Pohl Judo Przemęt, a od trzech i pół roku trenuje w sekcji AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Od tego roku karierę sportową łączy też studiami na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Autor: Robert Zakrzewski
foto: European Judo Union / Zdzisław Grochowski – archiwum prywatny

 

 

Tagged .