Dwa medale pływaków podczas Mistrzostw Europy Masters

Podczas pływackich Mistrzostw Europy Masters rozgrywanych w Rzymie zawodnicy AZS Uniwersytetu Warszawskiego wywalczyli złoty i srebrny medal. Zabrakło tylko 0.12 sekundy, a na pływalni Foro Italico ich dorobek byłby jeszcze większy.

W ostatnich dniach stolica Włoch była gospodarzem pływackich mistrzostw Europy Masters. Zawody wróciły po przerwie spowodowanej pandemią i rozgrywane były już po raz 18. w historii. Cała impreza przebiegała w kilku konkurencjach: pływaniu, piłce wodnej, skokach do wody czy pływaniu open water. Łącznie udział wzięło ponad 5000 uczestników z 38 krajów. Żeby wystąpić w zawodach trzeba było mieć minimum 25 lat. Medale przyznawane były w kilku kategoriach wiekowych (25-29, 30-34, 35-39 itd.).

Na pływalni padło aż sześć rekordów świata w różnych grupach. Powody do zadowolenia mieli zawodnicy AZS Uniwersytetu Warszawskiego, którzy w sztafecie 4×50 metrów stylem dowolnym mężczyzn wywalczyli srebrny medal. Nasi pływacy w „najmłodszej” kategorii wiekowej (100-119 lat) wystąpili w składzie: Michał Bielawski, Krzysztof Micorek, Igor Rębas i Eugeniusz Puzan i uzyskali rezultat 1:39.36, co dało im drugie miejsce. O ponad dwie sekundy lepsza okazała się sztafeta włoska – Amici Nuoto Firenze (1:37.07).

Kolejne powody do radości miał Michał Bielawski, który obronił złoty medal z 2018 roku na 100 metrów stylem dowolnym w kategorii 25-29 lat. Pływak AZS Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał czas 52.74. Nasz zawodnik jako jedyny w stawce złamał barierę 53 sekund. Drugie miejsce zajął Włoch Martino Marzoca (53.06), a trzeci był Hiszpan German Zubiaur (53.17).

Pływacy Uniwersytetu Warszawskiego byli także blisko zdobycia trzeciego medalu. Podczas rywalizacji sztafet mieszanych w stylu dowolnym (w kategorii 100-119 lat) Michał Bielawski, Igor Rębas, Agnieszka Błocka i Edyta Ilcewicz uplasowali się na 4. pozycji z czasem 1:45.58. Brązowy medal był jednak bardzo blisko, bo do Włochów z CUS Bari stracili tylko 0.12 sekundy (1:45.46). Na pocieszenie pozostaje fakt, że sztafeta UW ustanowiła rekord Polski w tej kategorii wiekowej. 

Mistrzostwa Europy Masters w pływaniu zakończyły się 4 września.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: AZS UW Sekcja Pływakcja

Tagged , .