Można powiedzieć, że tym razem medalistów Akademickich Mistrzostw Polski wyłoniono przy stoliku. A dokładniej przy 32 stołach rozstawionych na terenie Centrum Sportów Umysłowych im. Włodzimierza Buze w Warszawie. Przez trzy dni rozgrywany był tam turniej par i teamów w brydżu sportowym.
W imprezie wzięło udział niemal 140 zawodników z 19 uczelni. Choć walka toczyła się o puchary, medale i cenne punkty do klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Polski, to wszystko rozgrywane było w przyjaznej i koleżeńskiej atmosferze.
Tym razem potrzebny był jednak nieco większy dystans społeczny. Ze względów bezpieczeństwa na stole ustawiona była dodatkowa zasłona ochronna z pleksi, a uczestnicy mieli obowiązek siedzenia w maskach podczas rozgrywki. To jednak nie wpłynęło na poziom turnieju.
W rywalizacji teamów wystartowało 28 ekip, a najlepszy okazał się być Uniwersytet Warszawski w składzie Krzysztof Cichy, Tomasz Kiełbasa, Piotr Jasiński i Maksymilian Grochowski, wyprzedzając Politechnikę Warszawską i Politechnikę Lubelską.
– Myślę, że brydż to może być rozrywka dla każdego, nie tylko dla umysłów ścisłych. Na pewno pomaga umiejętność współpracy, skupienia, ale też odporność na stres, bo są różne sytuacje w grze. Dobra pamięć też jest ważna i trochę liczenia zawsze się przyda. Podczas turniejów liczy się też taka wytrzymałość fizyczna, bo są zawody trwają trzy godziny, ale są i takie które trwają tydzień – mówi Krzysztof Cichy, dla którego były to pierwsze Akademickie Mistrzostwa Polski.
W rywalizacji par batalie na talie stoczyło 65 duetów i mimo początkowych problemów ostatecznie zwyciężyli Igor Łosiewicz i Łukasz Witkowski z Akadami Leona Koźmińskiego. Po wyrównanej walce wyprzedzili oni w klasyfikacji braci Jakuba i Patryka Patrauha z Politechniki Wrocławskiej. Trzecie miejsce zajęli Alicja Jaskulecka i Krystian Bączek z Politechniki Warszawskiej.
W klasyfikacji uczelni zwyciężył Uniwersytet Warszawski, wyprzedzając Politechnikę Warszawską i Akademię Górniczo – Hutniczą Kraków. W sumie sklasyfikowanych zostało 19 szkół wyższych.
Głównym sponsorem Akademickich Mistrzostw Polski jest GRUPA LOTOS. Impreza dofinansowana jest przez Ministerstwo Sportu.
Autor: Robert Zakrzewski