56. Varsoviada z workiem medali!

W weekend studenci Uniwersytetu Warszawskiego reprezentujący pierwszy rok rywalizowali podczas 56.Varsoviady – Igrzysk Studentów Pierwszego Roku w 7 konkurencjach – biegach przełajowych, ergometrze wioślarskim, futsalu, koszykówce, piłce siatkowej, pływaniu oraz tenisie stołowym. Bardzo się cieszymy, że do naszej ekipy dołączyli wspaniali sportowcy, którzy już wkrótce będą konkurować w zawodach akademickich na warszawskim i ogólnopolskim poziomie.

1 dzień (09.11)

Aleksandra Płocińska (SGGW), Michalina Ziendara (UW), Kędzior Ewelina (SGGW) Zdjęcie: AZS Warszawa

W pierwszej konkurencji – biegach przełajowych, mogliśmy kibicować czterem reprezentantom Uniwersytetu. Na drugim stopniu podium, tuż za Aleksandrą Płocińską (0:11:30) ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, stanęła nasza zawodniczka, studentka Instytutu Historycznego – Michalina ZIENDARA (0:12:16). Brąz obroniła Ewelina Kędzior z SGGW (0:13:16).

Jedyny reprezentant w biegach mężczyzn, Jakub WOLENDER (student wydziałów MIM i WNE), zakończył wyścig na czwartej lokacie (0:15:53). Do podium zabrakło jednak 13 sekund.

Tego samego dnia mecze rozgrywali futsaliści. Niestety, nasi reprezentanci zajęli IV miejsce w Grupie A i nie przeszli do kolejnego etapu rozgrywek. Ostatecznie wygrała Politechnika Warszawska w meczu z Akademią Sztuki Wojennej (1 :1 k(3:1)). Na trzecim miejscu znalazła się Wojskowa Akademia Techniczna, która pokonała Szkołę Główną Handlową 2:1.

2 dzień (10.11)

W drugim dniu zawodów rozgrywały się mecze piłki siatkowej oraz koszykówki. Damska drużyna UW piłki siatkowej wyszła z Grupy C z pierwszego miejsca i ostatecznie zakończyła turniej na IV miejscu przegrywając z Akademią Leona Koźmińskiego 1:2. Finał rozstrzygnął się zwycięstwem zawodniczek z Akademii Vistula nad Akademią Wychowania Fizycznego (2:0).

Niestety, męska drużyna siatkarzy nie uczestniczyła w rozgrywkach w tym roku…

Podium Koszykówki Kobiet: AWF, UW, PW Zdjęcie: AZS Warszawa

Kolejny rok pod rząd nie zawiodły nas koszykarki, które ponownie stanęły na najwyższym stopniu podium zdobywając „bilet” do Krakowa na Finał Igrzysk Studentów Pierwszego Roku. Na drugim miejscu znalazła się drużyna Akademii Wychowania Fizycznego, a na trzecim Politechniki Warszawskiej.

Panowie z UW, niestety, odpadli w fazie grupowej, a finał wygrała Akademia Leona Koźmińskiego. Srebro zdobyła Uczelnia Łazarskiego. Brąz powędrował do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

3 dzień (11.11)

W Święto Niepodległości na stołecznym AWF-ie odbyły się trzy konkurencje indywidualne – ergometr wioślarski, pływanie oraz tenis stołowy.

W ergometrze wioślarskim jako druga w wadze lekkiej zakończyła wyścig Michalina ZIENDARA (4:22.8), dokładając drugi srebrny medal do wyniku w przełajach pierwszego dnia zawodów. Wyprzedziła ją Kornelia Bińczyk z Politechniki Warszawskiej (4:13,8).

Wśród płci męskiej, miejsca na podium zajęło dwóch naszych zawodników. W kategorii lekkiej złoto z czasem 3:03.04 zdobył Bartosz KREFT (MISMaP) wygrywając z ponad 20-sekundową przewagą z Janem Bietkowskim z Politechniki Warszawskiej (3:25,7). W kategorii OPEN ze srebrnym krążkiem do domu wrócił student Wydziału Nauk Ekonomicznych UW Kacper PIEKARCZYK uzyskując czas 3:01,4. Przegrał jedynie 0,1 sekundy z reprezentantem Politechniki Warszawskiej – Albertem Zugmundem.

W tenisie stołowym złoty medal do skarbonki UW dołożył Kiryl YUSHKEVICH (Wydział Neofilologii). Na trzecim i czwartym miejscu stanęli także nasi reprezentanci – Maciej KOŁACZ (Wydział Chemii) oraz Krzysztof CEGŁOWSKI (Wydział Zarządzania).

Tenis Stołowy: Marcin Szczepański (AWF), Kiryl YUSHKEVICH (UW), Maciej Kołacz (UW) Zdjęcie: AZS Warszawa

Na basenie podczas 56.Varsoviady pojawiła się spora ekipa pływaków. W konkurencjach indywidualnych nasi reprezentanci zdobyli cztery medale. Wśród pań, jedyną indywidualną, złotą medalistką została Aneta CHMIELEWSKA (Wydział Zarządzania), która pokonała dystans 50 m stylem klasycznym w czasie 34.79. Na 50 m stylem motylkowym dwóch reprezentantów z UW stanęło na podium. Student wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Łukasz CHMIELOWIEC (26.63) ukończył wyścig na drugim, a Radosław GIRUL z Wydziału Matematyki (26.72) na trzecim miejscu. Ostatni, również dobrze się popisał w stylu dowolnym, zgarniając brąz z czasem 25.22

W sztafetach 4×50 m stylem dowolnym, zarówno dziewczyny jak i chłopaki cieszyli się medalami. Panie w składzie Aleksandra FILIPIUK (30.59), Zofia PIEKUT (31.82), Aleksandra ROGOWICZ (31.76) oraz Aneta CHMIELEWSKA (29.86) dopłynęły drugie, poprawiając pozycję Uniwersytetu z zeszłego sezonu.  Natomiast, panowie Łukasz CHMIELOWIEC (26.34), Daniel DAHAN (27.27), Kamil GONTARCZYK (27.29) oraz Radosław GIRUL (24.50) uzyskali najwyższą lokatę!

Uniwersytet Warszawski zakończył rywalizację z kompletem 5 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowych medali. Wszystkim studentom dziękujemy za udział, serdecznie gratulujemy wyników i zachęcamy do kolejnych startów w zawodach akademickich.

Najlepsi zawodnicy Varsoviady w dniach 29.11-01.12 udadzą się do Krakowa, gdzie w barwach AZS Warszawa będą rywalizowali w Ogólnopolskim Finale Igrzysk Studentów I roku. W składzie na pewno nie zabraknie studentów UW, a więc trzymamy kciuki i kibicujmy mocno naszym „pierwszakom”!